Investovat do čaje?

Pijete rádi čaj? Máte raději černý s mlékem nebo bez mléka? Nebo byste raději bílý, zelený či ovocný? Čaj můžete vychutnávat plnými doušky, nebo jen usrkávat. Někdo ho pije horký, jiný vlažný až studený. Někteří mají v oblibě dokonce ice tea. Způsobů, jak si dopřát šálek čaje, je nepřeberné množství. Stejně tak míst, kde ho vypít, ať už je to v čajovně, na lyžařské sjezdovce s kapkou rumu nebo v pohodlí domova.

Čaj je tak běžnou součástí našeho života, že nám to už ani nepřijde, ale kolik lidí napadlo (když pominu provozovatele zdravíček), že se dá na čaji i vydělat. Zřejmě ne mnoho. A když už některé ano, tak jsou to většinou čtenáři Roklen24 či jiných podobných webů. Jestli je zrovna pět hodin, tak se hezky usaďte a vychutnejte si tento odpočinkový článek k čaji o páté.

V poslední době jsou velmi populární různé slazené energetické drinky, které mají lidské tělo stimulovat za přispění taurinu a všeho možného. Přitom v dnešní uspěchané době je vedle kávy právě čaj tou pravou a zdravou alternativou k těmto přeslazeným a přesyceným nápojům. Lidé mají navíc tendenci se vracet ke všemu, co je přírodní a zdravé, tedy i k čaji.

Cukr, káva, čokoláda

Transparency Market Research publikovala studii, ve které říká, že trh s kávou a čajem by měl do roku 2018 rapidně vzrůst. Povědomí o přítomnosti antioxidantů v čaji a jeho zdravotních přínosech se zvyšuje stejně jako počet lidí, kteří v uspěchaném světě potřebují ke své práci tekutou vzpruhu, a právě čaj je jedním z prostředků.

Lidé utratí spousty peněz za zdravý životní styl, který zahrnuje také pití zdravých nápojů. Celosvětové zvyšování disponibilního příjmu na obyvatele podpoří taktéž tento trend. Stejně tak nám tolik známý zvyk pití čaje u snídaně se stává ve světě čím dál více běžnou záležitostí.

Nedávno byla také podepsána dohoda, pod kterou najdeme podpisy dvanácti států včetně USA, Japonska a Kanady, tudíž zemí, jejichž obyvatelstvo čítá dohromady asi 800 miliónů lidí, kteří mají na svědomí zhruba 40 % světového hrubého domácího produktu. Tato smlouva má omezit obchodní bariéry pro širokou škálu odvětví včetně čaje.

Cena čaje dosáhla loni v květnu šesti a půlletého minima, kdy byla na pouhých 2,2 dolarech za kilogram. Letos v červenci ale cena dosáhla úctyhodných čtyř dolarů za kilo. To je úžasný skok. V září se ale cena čaje opět nacházela o něco níže někde kolem 3,7 dolaru. Economic Intelligence Unit ve své předpovědi z července tohoto roku předpokládá, že se čaj odrazí ode dna v roce 2015 a bude prudce růst. Tato předpověď je tak v souladu s aktuálními daty a vypadá to, že i se studií Transparency Market Research (viz graf).

Pokud Vám nepřijde předpověď Economic Intelligence Unit jako příliš silný čaj, určitě stojí za zvážení, zda neinvestovat do tohoto oblíbeného nápoje. V opačném případě si v klidu dopijte svůj odpolední šálek a pokračujte v hledání jiných příležitostí.

 

Newsletter