iPhone jako prostředek pro růst ekonomiky nejen v Asii

Před pár dny analytik společnosti Credit Suisse zveřejnil dech beroucí zprávu, která se zabývá důsledkem prodeje nového přírůstku do rodiny Apple. Její závěr, který cituje Business Insider, je, že prodeje iPhonu 6 povzbudily zářijový průmysl k růstu až 2,7 procenta. Analytik Hiromichi Shirakawam to doplňuje údaji o japonském technologickém sektoru, který zaznamenal nárůst až o 12,4 procenta. Z velké části právě díky masivnímu prodeji tohoto drahého modelu od Applu.

Je možné, aby prodeje iPhonu hýbaly celými ekonomikami díky rozpoutání masivní poptávky po technologických vymoženostech? Zdá se to nepravděpodobné. Ale…

Apple nezklamal. iPhone 6 s peněženkou a chytré hodinky!

Příkladem jsou australské maloobchodní tržby, které se v září zvýšily nejrychlejším tempem za posledních 19 měsíců. Spotřebitelé začali nakupovat iPhony jako šílení a dali tak značný impuls celé ekonomice. Australský statistický úřad uvedl, že maloobchodní sektor v září stoupl až o 1,2 procenta. Nárůst zaznamenal především prodej elektronických výrobků, vzhledem k prodeji nových iPhonů 6 a iPhonů 6 Plus.

Australian Bureau of Statistics (ABS) ve své zprávě uvádí, že „v sezónně očištěném vyjádření, největším přispěvatelem k růstu byl maloobchodní prodej potřeb pro domácnost (4,1 procenta), kde elektronické výrobky zaznamenaly růst až o 9,2 procenta.“ Údaj byl bezesporu ovlivněn uvolněním nového typu iPhonu na trh v průběhu září. To se zdá být ohromující. A někteří analytici tvrdí, že Apple může v několika následujících měsících prodat až 80 milionů iPhonů. To je globálně poměrně velká útrata, tím to však nekončí. Jako důsledek bude prodej telefonů generovat i zvýšenou poptávku v oblasti aplikací. IPhone tedy vážně může být sám o sobě makroekonomickým efektem.

Celosvětově se během pouhých tří dnů od uvedení této novinky na trh prodalo více než deset milionů přístrojů. To je doposud rekordní výsledek. V minulém roce, při uvedení iPhonů 5s a 5c, to za stejný časový úsek bylo o jeden milion méně. Konkurence tak může pouze závidět, například společnost Samsung prodala svého „nejlepšího“ modelu Galaxy S5 za měsíc od začátku prodeje přes 11 milionů kusů. 

Apple netroškaří: nečekaný odbyt iPhonů a příslib silného 1Q

Newsletter