Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Irské volby: Vláda zemi vytáhla z krize, pozici ale zřejmě neobhájí

Irsko čekají 26. února národní volby, první od roku 2011, kdy se k moci dostala koalice vedená Endou Kennym. Ta slibovala oživení ekonomiky a obnovení suverenity národa opuštěním mezinárodního záchranného programu, který zdědila. Do jisté míry Kenny uspěl. Irsko opustilo záchranný program v roce 2013 a vrátilo se zpět jako nejlépe fungující ekonomika eurozóny. Podle průzkumů však nyní jím vedená vláda může o celkovou většinu přijít.

Proč? Jak poznamenal jeden z bývalých ministrů vlády Pat Rabbitte: „bond yields butter no parsnips,“ což znamená, že voliči nemají moc zájem o hlavní ekonomická data, starají se spíše o pracovní místa a plat. Agentura Bloomberg nabídla čtyři zajímavé grafy (viz galerie článku), které ukazují, co by mohlo ještě na poslední chvíli utvářet kampaň.

Výnosy dluhopisů

V těchto dnech výnosům dluhopisů v Irsku rozumí všichni, poznamenal minulý týden ministr pro veřejné výdaje a reformy Brendan Howlin. Měřeno touto metrikou je Irsko hvězdné. Výpůjčními náklady je Irsko za zeměmi, jako jsou Velká Británie, Španělsko či Itálie.

Ekonomický růst

Irská ekonomika jako celek rostla v loňském roce o téměř zázračných 7 procent. Podle prognóz Evropské komise se očekává, že v tomto roce poroste o dalších 4,5 procenta, což je nejrychlejší tempo růstu eurozóny.

Auditoři: Brusel nebyl při záchraně členských zemí konzistentní

No Parsnips

Jak poznamenal Rabbitte, voliče zajímají pracovní místa a plat. Zvýšení mezd bylo v posledních letech utlumeno s tím, jak se nezaměstnanost pohybovala nad 10 procenty. Bylo tomu tak až do nedávné doby, kdy nebylo obnoveno snížení mezd ve veřejném sektoru.

Duhová koalice?

Vše zmíněné přispívá ke smíšenému obrazu. Jak ukazují průzkumy veřejného mínění, Kennyho strana Fine Gael již pravděpodobně nebude největší. Jeho koalice také velmi pravděpodobně ztratí většinu. V průzkumu Red C pro Paddy Power Betfair Plc zveřejněném v úterý v Dublinu měla podporu 37 procent, s tím, že se pravděpodobné jedná o poslední průzkum veřejného mínění před volbami.

Irsko tak bude mít v čele pravděpodobně novou „Duhovou koalici“, vládu více než dvou stran. Neboli možný návrat Fine Gael / Labour Party / Democratic Left, která vládla v letech 1994 a 1997.

 

Newsletter