Irsko ve volebním patu: buď velká koalice nebo předčasné volby

Irsko se po pátečních parlamentních volbách dostalo do patové situace. Po sečtení dvou třetin hlasů je už definitivně jasné, že stávající vládní koalice přišla o parlamentní většinu. Podle agentur se tak rýsují dvě možná řešení: buď vítězná hlavní vládní strana, křesťansko-demokratická Fine Gael, v jejímž čele stojí dosavadní premiér Enda Kenny uzavře velkou koalici s největší opoziční stranou, centristickou Fianna Fáil, anebo budou muset Irové znovu k volebním urnám. Konečné oficiální výsledky se očekávají v pondělí.

Dosavadní vládní koalice křesťanských demokratů s labouristy doplatila na rozladění voličů, podle niž trvala úsporná opatření vyvolaná ekonomickou krizí už dost let, přičemž následky hospodářského oživení dostatečně nepociťují. Přitom ekonomika země v roce 2015 vzrostla o sedm procent a nezaměstnanost poklesla na devět procent, upozornila agentura AFP. Volby byly první od ukončení záchranného programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu v hodnotě 85 miliard eur (2,3 bilionu korun) v roce 2013. Mnoho voličů hlasovalo pro menší strany kritizující škrty či pro nezávislé kandidáty.

Kennyho strana Fine Gael má zatím jistých 32 křesel v parlamentu o 158 místech, dosavadní opoziční Fianna Fáil jich má 30. Dohromady by měly obdržet přes 80 míst k získání parlamentní většiny.

Irská vládní koalice podle odhadů získala pouze třetinu hlasů

Kenny již v noci inicioval první koaliční jednání, jejich závěr bude ale zřejmě ještě hodně vzdálený a předcházet mu budou tvrdá vyjednávání. V předvolební kampani přitom obě velké strany možnost koalice vylučovaly.

Hovoří se ještě o třetí alternativě, tedy menšinové vládě Fine Gael s podporou Fianna Fáil, ale dopředu se ví, že by takový kabinet byl velmi nestabilní.

Irský ministr financí Michael Noonan každopádně rozjel spekulace o předčasných volbách. „Možná se sem brzy vrátíme,“ utrousil nejmocnější člen vlády po premiérovi podle agentury AP ve volebním středisku strany.

Na třetím místě skončili levicoví republikáni ze strany Sinn Féin, která má jistých 14 poslaneckých míst a která již dopředu avizovala, že do žádné vládní koalice nevstoupí.

Irské volby: Vláda zemi vytáhla z krize, pozici ale zřejmě neobhájí

Newsletter