ISIS ztrácí značnou část příjmů. Nejen z ropy

Samozvaný Islámský stát ztratil podle nové studie až 26 procent příjmů, které generoval prodejem ropy. Zpráva o konfliktu monitorovací skupiny IHS ukázala, že těžba ropy v ropných polích, která ovládá ISIS, klesla na zhruba 21 000 barelů denně. Pro srovnání, v létě loňského roku byla produkce na úrovních 33 000 barelů denně.

Téměř všechna hlavní ropná pole, ovládaná touto skupinou, jsou terčem amerických vojenských náletů, což odráží zintenzivnění ofenzívy koalice v čele s USA proti této militantní, teroristické skupině v Sýrii a Iráku. Celkově tržby Islámského státu v loňském roce klesly o 30 procent.

 

Senior analytik IHS Ludovico Carlino uvedl, že „celkový měsíční příjem Islámského státu se v polovině roku 2015 pohyboval kolem 80 milionů dolarů. V březnu 2016 je však situace jiná. Měsíční příjmy Islámského státu klesly na 56 milionů dolarů.“

Zhruba polovina tržeb skupiny pochází z daní a konfiskace majetku, nicméně tyto příjmy značně klesly zejména v důsledku ztráty území a obyvatelstva, které měl ISIS pod kontrolou. „Islámský stát ztratil v posledních 15 měsících asi 22 procent území,“ uvedl Columb Strack, senior analytik IHS. „Pod jeho kontrolu spadá méně lidí a podnikatelských aktivit, které byly zdrojem daní a totéž platí i pro nemovitosti a pozemky ke zkonfiskování,“ dodal.

Volby v Sýrii vyhrála podle očekávání Asadova vládní strana Baas

ISIS zvýšil daně na základní služby, včetně přidání mýtného pro řidiče nákladních vozidel. Nově zavedl další poplatky – například za instalaci nového nebo opravu starého satelitu. Platí se i za každého, kdo se snaží opustit město, hlásí IHS. Dokladem ušlých zisků může být i to, že Islámský stát rovněž ukládá pokuty – například za jízdu na špatné straně silnice nebo za neschopnost správně odpovědět na otázky spojených s koránem, uvedl Carlino.

„Novinkou“ je, že ISIS začal přijímat finanční tresty jako alternativu k trestům tělesným, uloženým dle práva Šaría, uvádí IHS. Podle v lednu uniklého interního dokumentu teroristické skupiny snížil ISIS také platy svým bojovníkům a to až o 50 procent.

Soros: Uprchlíci jsou pro EU smrtelným nebezpečím

Newsletter