Jablečná predikce: iPhone 8 za méně než 1000 USD. Applu se bude dařit

Apple letos oslavil desáté narozeniny. Při té příležitosti se čeká představení výročního modelu chytrého telefonu iPhone 8. Jaká může být jeho přibližná cena? A jak se firmě s nakousnutým jablkem ve znaku dlouhodobě povede?

Švýcarská banka UBS sází na to, že si Apple během fiskálního roku 2018, který začíná posledním čtvrtletím 2017, výrazně polepší. Hlavním tahounem lepších čísel bude podle analytického týmu především vlajková loď iPhone 8, jejíž cena se dle odhadů banky nedostane nad 1000 dolarů za kus.

Na základě toho UBS zvýšila výhled zisku na akcii Applu za FY2018 z 10,25 USD na 10,55 USD. Souběžně s tím má dojít na nárůst průměrné prodejní ceny iPhonu, a to z předchozí predikce na 667 USD za 2017 na 692 USD v 2018.

Půl roku před iPhone 8? Čas nakupovat akcie!

Aktuální predikce agentury Bloomberg pro fiskální rok 2018 pracuje s upraveným ziskem na akcii 10,166 USD. Tržby by měly dosáhnout 247,727 miliardy USD a čistý upravený zisk 51,227 miliardy USD. V rámci tabulky jsou pak zveřejněny predikce i na fiskální rok 2017.

Apple rudne. Bojuje tak proti AIDS. Akcie letí vzhůru

Hlavní motor růstu? Inovační cyklus

Letos, pravděpodobně v září, Apple představí tři nové verze svých chytrých telefonů, přičemž jedna z nich by měla disponovat technologii OLED. A právě tento smartphone by měl být hlavním tahounem růstu společnosti.

Banka UBS předvídá, že výrobní náklady 64GB verze by měly být vyšší o zhruba 70 až 90 dolarů oproti těm u iPhonu 7 Plus, jehož prodejní cena dosahuje od 850 dolarů do 900. Vyšší náklady pak budou mít vliv na snížení hrubé očekávané marže Applu, a to z 38,7 % v 2017 na 38,5 % v 2018, což však vedení firmy prý nevadí.

Jaká by tedy měla být break even cena nového iPhonu? Podle analytiků UBS se pro výhled růstu zisku na akcii jeví jako ideální 870 dolarů, ovšem z hlediska marže je to stále málo.

„Cena 870 dolarů bude sice dobrá pro růst zisku na akcii, ovšem naředí hrubou marži Applu,“ přepisuje server CNBC slova analytického týmu banky. „Na druhou stranu, samo vedení firmy již uvedlo, že je ochotno snížení marže přijmout.“

Kontrast a ohýbání. Podlehne Apple technologii OLED?

Srovnání s konkurencí? Fanoušci Applu si rádi připlatí

Pokud bychom se vrhli na srovnání s konkurencí, Samsung Galaxy S8 vyjde na 710 dolarů, v Plus verzi s větším displejem pak na 840 dolarů. Analytici z UBS očekávají, že cena iPhone 8 s technologií OLED bude vyšší, ovšem zákazníky to nikterak neodradí, jelikož budou ochotní si za inovaci připlatit. Důkazem v tomto směru může být iPhone 7 Plus, jehož cena byla o 20 dolarů vyšší než u 6 Plus, a to pouze díky konkrétní inovaci.

„Zákazníci Applu, jak se zdá, nemají problém s připlácením za produkty, které se od ostatních liší,“ míní UBS. „U iPhonu 7 Plus byla poptávka mnohem silnější než u 6 Plus, a to především díky jeho duální kameře.“

Co se týče podílu verze Plus na celkovém prodeji iPhonů, UBS čeká nárůst z dlouhodobého průměru na 25 % až 30 % až na 40 % během fiskálního roku 2017. Později, tedy během FY 2018, by se to samé číslo mělo zvýšit až na 45 %.

Apple si podal trh, zažil rekordní čtvrtletí

Do srovnání se Samsungem zasáhne i velikosti displeje. Zatímco Galaxy S8 a S8 Plus disponuje 5,8palcovou a 6,2palcovu obrazovkou, u OLED iPhonu se čeká „pouze“ 5,2palcová. I přesto si však analytický tým nemyslí, že by cena nakousnutého jablka měla přesáhnout tolik spekulovaných 1000 dolarů. Spíše se bude držet kolem úrovně konkurence, například lepší verze Samsungu (S8 Plus za 840 USD).

„Apple bude ve srovnání se Samsugem S8 Plus z hlediska velikosti displeje pravděpodobně v nevýhodě,“ píše UBS. „Cena top modelu však bude podle nás nastavena poblíž úrovně rovnocenného verze od Samsungu s tím, že vedení Applu bude připraveno prozkoumat, o kolik více bude možné produkt nadhodnotit vzhledem k menšímu displeji.“

Cílová cena akcie?

Na základě těchto očekávání analytický tým UBS nastavil svou cílovou cenu akcie Apple na 151 dolarech. Pro srovnání, agentura Reuters pracuje s 147 dolary, společnosti Pacific Crest pak s rozmezím 140 až 150 dolarů.

Pro srovnání, aktuální cena titulu AAPL činí 144,75 USD.

Proč Apple dostal na frak od čínského draka?

Newsletter