Jak by konec Uberu zamíchal kartami investorů?

S nedávnými problémy největší firmy sdílené dopravy na světě se vynořily teorie, co by se vlastně stalo, kdyby Uber skončil, nejpravděpodobněji kvůli nedostatku dalších investic. Experti pro server CNBC uvedli hned několik možných scénářů. Jisté je, že rovnováha na trhu by byla dočasně pokřivená. Jak by ale na kolaps reagovali investoři?

Uber prochází v posledních měsících skutečně těžkým obdobím. Čelí obviněním hned na několika frontách, přičemž nedostatky ve vedení firmy jsou také očividné. To ostatně vyústilo v odstoupení dnes již bývalého CEO Travise Kalanicka. A právě to jsou důvody, které by mohly hrát roli při dalším kole investic do firmy. Co víc, ve Spojených státech začíná čím dál více vystrkovat růžky konkurent Lyft, o jehož akcie je teď velký zájem.

Uber ročně proinvestuje obrovské množství peněz. V minulém roce to bylo údajně 2,8 miliardy dolarů. Co se tedy stane, pokud Uber nevstoupí pomocí IPO na burzu a bude neúspěšný v dalším kole investic?

Server CNBC se na tuto otázku zeptal tří expertů z oboru. Prvním z nich byl spoluzakladatel Waze a Moovit Uri Levine. „Nejsou to investoři, kteří by se měli bát, spíše zaměstnanci a také uživatelé služby,“ uvedl Levine. Uber zaměstnává na plný úvazek 12 tisíc lidí. Miliony řidičů spoléhají na tuto platformu, aby našli zákazníky a podíleli se tak na službě jako nezávislí řidiči. Uber nedávno uvedl, že aplikaci si stáhlo už 20 milionů lidí. Tito uživatelé a řidiči by jednoduše museli čekat, až se objeví na trhu další firmy schopny obstát takovou poptávku, což pro mnohé znamená po určitou dobu status nezaměstnaného. Investoři by na celé situace tratili méně.

Ripple: Startup za miliardy. V čem je jiný než bitcoin?

„Pokud by Uber padl, byly by poškozeni jen ti investoři, kteří zaplatili za jejich akcie vysokou cenu a příliš by na firmu ve svém portfoliu spoléhali. To ale obecně není způsob, jak investice fungují. To se povětšinou naučili po prasknutí dot-com bubliny na přelomu milénia. Už nevsázejí na jednu firmu,“ uvedl investor Bedy Yang. Výčet známých investorů do Uberu je pozoruhodný. Do firmy investovali Google, Microsoft, Goldman Sachs, BlackRock nebo i třeba rapper Jay-Z.

Podle jednoho z investorů Uberu, Shawna Carolana z Menlo Ventures, by po pádu Uberu další firmy pospíchali zaplnit mezeru, která by na trhu vznikla.

Uber jako Ponziho schéma? Do deseti let může zkrachovat

„Pokud by Uber vyhořel, další venture kapitálové firmy by zdvojnásobily svoje investice do dopravy a cestování. Mobilita je jedním z nejzávažnějších témat minimálně ve Spojených státech. Komunikace už je vyřešená, transakce také, ale mobilita je stále daleko od ideálu,“ poznamenal Uri Levine.

Podle ředitele podnikatelských inovací Daimler Trucks Loriho Heino-Royera by pád Uberu mohl způsobit změnu uvažování amerických investorů. Měli by prý výmluvu, proč se nepouštět do dalších rizikovějších investic.

Google vs Uber: Souboj titánů v přímém přenosu

Kalifornská firma slouží pro nové projekty po celém světě jako učebnice, co dělat a co nedělat. Podle investora Carolana je pro ně situace Uberu varováním, že musejí brát lidské zdroje v jejich firmách opravdu vážně, „Bez ohledu na to, jak to dopadne, tak tato situace ukazuje, že startupy musí brát HR jako prioritu. Nemohou používat rychlý růst jako výmluvu k chybám a omylům,“ uvedl Carolan.

Pokud se soudní spory a mediální kauzy ukážou pro Uber fatální a skončí tak jeho spanilou jízdu, bude tato zpráva ostatním startupům o to důraznější.

Newsletter