Jak být úspěšný a bohatý? Tři návyky, které byste si měli osvojit

Chcete-li být úspěšní a bohatí, je vždy dobré se inspirovat u lidí, kteří toho všeho již dosáhli. Pokud jde o peníze, existuje řada vcelku jasných pravidel, kterých se můžete držet, nebo věcí, které byste měli pravidelně provádět, abyste dosáhli výsledků, jakých potřebujete.

Pokud však jde o nejlepší možné využití času, je to podle psychologů poněkud složitější. Občasné projíždění sociálních sítí se nemusí zdát jako nic špatného, dokud si neuvědomíme, kolik jsme tím strávili času, který jsme mohli využít na něco užitečnějšího, co by nás přiblížilo ke kýženému úspěchu.

Milionářem do třiceti? Zde je návod!

Úspěšní podnikatelé, jako je Bill Gates, Tonny Robbins či Warren Buffet, už dávno přišli na to, jak některé činnosti prováděné pravidelně každý den mohou vést k velkým úspěchům. Server CNBC se nechal inspirovat denní rutinou úspěšných a prozrazuje, jaké tři návyky si osvojit, abychom i my dosáhli toho, po čem toužíme. Zde jsou:

Udělejte si chvíli čas a zkoncentrujte se

Tony Robbins, americký motivační řečník, podnikatel a spisovatel, začíná svůj den desetiminutovou meditací, která zahrnuje speciální dýchací techniku, modlitbu a afirmace. To ho prý nastavuje na úspěch, protože se tím připravuje na to, aby byl vděčný a klidný. Není zde důležité ani tak, v co věříte, či nevěříte, důležité je, se především zklidnit a zkoncentrovat – i studie potvrzují, že chvíle ticha, kdy máte možnost analyzovat své myšlenky, vedou k redukci stresu.

Navíc je prokázáno, že meditace podporuje aktivitu částí mozku souvisejících s pozorností a může vám tak pomoci se přes den lépe soustředit.

Chcete-li začít pravidelně meditovat, podnikatel a autor Tim Ferriss radí: „Začněte s málem, stanovte si pravidla hry tak, abyste ji mohli vyhrát,“ říká podle CNBC Ferriss. Prvních pět seancí je proto lepší se zaměřit na to, nad sebou zvítězit, než si dávat nějaké ambiciózní cíle ohledně délky meditace. Doporučuje přitom začít s dvěma minutami. „První seance musíte vyhrát, aby se to stalo vaším zvykem a nebyli jste praktikováním unaveni.“

Choďte denně na procházku nebo do posilovny

Studie dokládají, že pravidelné cvičení, byť jen několik minut denně, vám vyčistí hlavu a zvýší pocit motivace. To je také jeden z důvodů, proč řada úspěšných podnikatelů dbá na to, aby si ve svém denním programu udělala čas na sport.

Spoluzakladatel Twitteru a CEO společnosti Square Jack Dorsey každé ráno běhá téměř deset kilometrů. Oprah Winfreyová praktikuje jógu a dbá na to, aby na svém krokoměru měla každý den alespoň 10 tisíc kroků. Miliardář Richard Branson zase tvrdí, že ranní zvyk vstávat v 5 hodin  a jít si zahrát tenis nebo se projet na kole zdvojnásobuje jeho produktivitu. „Díky tomu, že se udržuji ve formě, toho rozhodně zvládnu dvakrát tolik,“ cituje server Bransona. „Udržuje to mozek v dobré kondici.“

Jaká je denní rutina šesti známých miliardářů?

Pokud nemáte čas jít do posilovny, vyhraďte si alespoň pět minut na procházku. Výzkumníci ze Stanfordu zjistili, že chůze zvyšuje kreativitu člověka v průměru o 60 %.

Sáhněte po knize

Bill Gates a Warren Buffett zase každý den čtou. Četba podle výzkumů snižuje míru stresu a zvyšuje inteligenci. „Čtení knih je můj oblíbený způsob, jak se dozvědět o novém tématu,“ píše Gates na svém blogu. „Od svého dětství čtu v průměru zhruba jednu knihu týdně,“ říká s tím, že i když nad svým programem nemá kontrolu, čas na čtení si prostě udělá. Každý večer před spaním prý čte hodinu – díky tomu přečte padesát knih ročně.

I slavný investiční guru Warren Buffett přičítá většinu svého úspěchu četbě. Každé ráno prý začíná tím, že prostuduje hned několik novin, odhadem 80 % svého dne pak stráví čtením. Když se ho jednou ptali na klíč k úspěchu, ukázal na stoh knížek a řekl: „Přečtěte 500 stran, jako je toto, každý den. Tak funguje vědění. Roste jako složený úrok. Dělat to můžete všichni, ale garantuji vám, že mnoho z vás to dělat nebude.“ Za své úspěchy prý vděčí četbě například i Elon Musk, CEO Tesly a SpaceX.

Miliardář Elon Musk – co stojí za jeho úspěchem?

U všech třech činností je přitom důležité právě to, abychom si z nich učinili každodenní návyk. Jak Ferris píše ve své populární knize „Tools of Titans“, jsou naše každodenní návyky mnohem důležitější, než si myslíme. „Pokud si chcete užívat života, nepotřebujete luxusní nesmysly,“ píše Ferris, „ale potřebujete mít kontrolu nad svým časem.“

Chcete být bohatí? Přečtěte si těchto deset knih

Newsletter