Jak dopadly nejvýznamnější tech firmy? Předznamenávají krizi?

Tento týden vrcholila sezóna zveřejňování výsledků největších světových firem. Ze stovek z nich stojí za pozornost zejména těchto pět: Microsoft, Facebook, Tesla, FANUC a SK Hynix. Jejich hospodaření nám poskytuje pohled na to, v jakém stavu se nachází světová ekonomika a kde se aktuálně nalézáme v hospodářském cyklu.

Microsoft

Společnost má za sebou úspěšný kvartál, když její tržby i zisky překonaly očekávání. Hlavním tahounem firmy je její cloudové řešení Azure, které získává stále větší podíl na trhu. Růst tržeb dosáhl meziročně 14 % a zisk na akciích je vyšší téměř o 26 %. Firma generuje volný cash flow v objemu 33,6 mld. dolarů a její hodnota (EV – enterprise value) aktuálně dosahuje 912,6 mld. dolarů. Signalizuje to atraktivní výnos cash flow, což nabízí investorům zajímavé příležitosti.

Facebook

Tržby společnosti vzrostly meziročně o 26 %. Zadavatelé reklamy využívají všechny sociální sítě patřící Facebooku, což upevňuje vedoucí pozici firmy na trhu online reklamy. Na růstu tržeb má významný podíl monetizace „stories“, která bude pokračovat i v následujícím období.

Dalším důležitým faktorem je vyjádření finančního ředitele společnosti o tom, že růst výdajů se bude zpomalovat, což zlepší návratnost kapitálu. Facebook však počítá s pokutou ve výši tří miliard dolarů za porušení soukromí uživatelů z roku 2011. Pokuta by měla být brzy udělena Federální obchodní komisí (FTC – Federal Trade Commision).

Tesla

Firma utržila ztrátu ve výši 2,9 dolaru na akcii. Očekávala se přitom ztráta pouze 1,3 dolaru. Nižší byly i tržby firmy. Místo očekávaných 4,84 miliard, vybrala 4,54 miliardy dolarů. Tesla vysvětlila, že za vyšší ztrátou je časové odlišení nákladů spojených s dodávkami na evropský trh.

Zálohy zákazníků za nová auta však klesly, což je znepokojivým signálem poklesu poptávky. Elon Musk konečně přiznal, že na pořadu dne je navýšení kapitálu firmy. Výsledky za první kvartál naznačují růst pravděpodobnosti krachu společnosti. Podle prognostického modelu Bloomberg je aktuální hrozba jejího bankrotu na nejvyšších úrovních za posledních pět let.

Tesla potřebuje, aby její akcie rostly a přitáhly nové investory. Představení nového FSD čipu je pouze základním předpokladem k získání nových finančních zdrojů. Hardware totiž není jediným problémem, před kterým stojí autonomní vozidla.

FANUC

Jeden z největších producentů průmyslových robotů na světě výsledky také zklamal. Jeho objednávky byly meziročně nižší o 30 % a tržby klesly o 10 %. Potvrzuje to strmý pokles ekonomické aktivity v Číně, což zároveň podtrhuje hrozbu recese v této zemi závěrem minulého roku. Management firmy nazval současné prostředí jako „náročné a nepředvídatelné“. Důvodem je podle něj zpomalení mezinárodního obchodu, cla a měnová volatilita.

SK Hynix

Jižní Koreu považujeme za zemi, která indikuje budoucí vývoj hospodářského cyklu. Jednou z velkých společností tamního trhu je SK Hynix, která je po Samsungu druhým největším producentem počítačových čipů. Společnost nedokázala v prvním čtvrtletí naplnit očekávání růstu zisku. Dařilo se jí však v tržbách. Management společnosti vyjádřil naději, že ve druhém čtvrtletí bude poptávka růst. Tento výhled potvrzuje bod zvratu, o kterém mluví i OECD. Jižní Korea se zdá být ve fázi zotavování a svět ji bude brzy následovat.

Co data naznačují?

V tomto týdnu výsledky poskytují zejména technologické firmy, které naznačují sentiment, protože tvoří velký podíl ve většině akciových indexů. Navzdory několika pozitivním překvapením neměla výsledková sezóna zásadní vliv na akciové trhy. Z pohledu růstu tržeb byl totiž první kvartál tohoto roku nejslabší od druhého čtvrtletí 2017, jak můžete vidět i v grafu níže.

Autorem textu je Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter