Jak drahé budou letos pro Čechy hypotéky?

Hypoteční sazby v letošním roce nepochybně porostou. Češi mohou do konce letošního roku čekat jejich zvýšení možná i o celý procentní bod. Serveru Roklen24 to ve video rozhovoru říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. 

Jakou očekáváte dynamiku hypotečních sazeb v letošním roce?

Hypoteční sazby v letošním roce nepochybně porostou. Důvodem je jednak letošní předpokládaný růst sazeb České národní banky, ale také skutečnost, že sazby České národní banky začaly růst už loni a do sazeb hypoték se tento vliv plně nepromítl. Takže si myslím, že nás může čekat růst hypotečních sazeb o tři čtvrtě procentního bodu, možná i o celý procentní bod do konce letošního roku.

Zdá se, že se ke konci roku zvýšila investorská aktivita? Vnímáte vyšší tvorbu kapitálu jako další pro-inflační tlak?

Ne, myslím, že takhle to nefunguje. Když se zvýší investiční aktivita, může to vyvolávat nápor na některé složky české ekonomiky, ale ne na ty, které jsou vázány na soukromou spotřebu a na inflaci. Pokud se zvyšují investice, je to spíš pro ekonomiku dobře a mohou tím vzniknout i nějaké kapacity, které naopak mohou inflační tlaky oslabovat.

Objemy hypotečních úvěrů v prosinci rostly, počty klesaly

Spekulativní otázka na závěr. Kam až „dotlačí“ Česká národní banka REPO sazbu před tím, než dojde k prvnímu snížení?

Pokud má Česká národní banka svou neutrální sazbu někde mezi dvěma a půl a třemi procenty, jak tvrdí guvernér, myslím, že bude v tomto ekonomickém cyklu poměrné složité dotlačit sazbu až tam. Ekonomický cyklus by bez poruch musel fungovat hodně dlouho. Myslím si, že když se REPO sazba dostane na úroveň dvou až dvou a půl procent, tak nastane období její stabilizace. Jestli po té stabilizaci bude následovat pokles nebo další růst, to je už příliš spekulativní.

Newsletter