Jak investovat do startupů i větších firem: Equity crowdfunding

Mnoho investorů čeká na vysněný telefon od svého brokera, bankéře nebo jiného finančního odborníka, aby se dozvědělo o unikátní, ale komunitou investorů neobjevené investiční příležitosti.

V poslední době se však najde rostoucí počet investorů, kteří tyto příležitosti vyhledávají na vlastní pěst a to díky crowdfundigovým webům, které investorům napomáhají identifikovat tyto příležitosti, včetně majetkových podílů ve společnostech nebo realitních projektech.

Mnoho z těchto webů se soustředí na určitý sektor. Například Crowdstreet Inc se specializuje na zajišťování finančních prostředků pro bytové či komerční realitní projekty, zatímco jiné weby napomáhají investorům vložit peníze do filmových produkcí (Junction Investments), start-upů (FundersClub) malých a středních podniků (Funding Circle) nebo podniků v rané fázi zaměřených na spotřebitelské zboží (CircleUp). V některých případech, mají investoři dokonce možnost filtrovat investiční příležitosti podle určitých zeměpisných či produktových směrnic.

Podpora začínajících podnikatelů, revoluční forma investice: Fundlift

Bez ohledu na jejich zaměření mají tyto platformy společný cíl, a sice spojit investory s příležitostmi, ke kterým bylo v minulosti těžké získat přístup, protože byly otevřeny pouze institucionálním investorům.

Rostoucí sektor

Jednoznačným lídrem světového equity crowdfundingu je Londýn s transakčními objemy výrazně přesahujícími všechny ostatní země. Nicméně i ve Spojených státech zažívá equity crowdfunding nebývalý boom. Hlavním katalyzátorem bylo uvolnění regulace, jež umožnilo společnostem s méně než jednou miliardou dolarů ročních příjmů za uplynulý fiskální rok získávat finanční prostředky od veřejnosti, a taktéž veřejně inzerovat své fundraisingové úsilí.

Spořič času

Pro Kevina Parka, který investoval do třech společností prostřednictvím CircleUp, je největší výhodou crowdfundingu množství informací o společnostech, které hledají finanční prostředky.

Crowdfunding – úsvit nové éry financování

„Častokrát se vám stane, že narazíte na společnost, která vás na první pohled zaujme, ale máte obtíž se dostat k jejímu podnikatelskému plánu a finančním výkazům,“ říká Park, zakladatel Simpletich, společnosti investující do společností v jejich rané fázi. „To jsou všechno věci, které zpomalují transakci.“

Podle údajů FundersClub začínají minimální investice obvykle kolem třech tisíc amerických dolarů, nicméně nejnižší možná investovatelná částka je u této platformy stanovená na jeden tisíc amerických dolarů. Zprostředkovatelé equity crowdfundingu většinou investorům neúčtují poplatky. Jejich příjmy plynou z poplatků účtovaných firmám, které inzerují na jejich platformách.

Summa summarum

Equity crowdfunding představuje skutečný průlom způsobu, jak investovat peníze do startupů, malých ale i středněvelkých podniků. V České republice má být na jaře spuštěn nový projekt Fundlift.cz, jež by tento moderní mechanismus investic měl nabídnout prakticky komukoliv. Stojí za ním investiční skupina Rockaway a finanční skupina Roklen.

Fundlift.cz: Každý se může stát investorem

Newsletter