Jak moc hluboko jsme klesli?

Jak moc hluboko jsme klesli? To je otázka, kterou si klade většina investorů, kdy se podívá na světový dluhopisový trh. Státní dluhová aktiva se v prostoru s mínusem pohybují už nějakou dobu. Poměrně nově se do této oblasti dostaly i cenné papíry soukromého sektoru, například největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn. Kolik bondů je v té samé situaci? Na to se zaměřila britská Barclays.

Banka v tomto směru vytváří index, který sleduje světové dluhopisy s investičním ratingem o hodnotě 47,3 bilionů dolarů a denominovaných ve 24 měnách. V pomyslném koši Barclays agreguje jak státní bondy, tak i firemní a dokonce i hypotékou kryté cenné papíry.

Ukázalo se, že více jak čtvrtina těchto aktiv nese záporný výnos. Více jak polovina se pak nachází pod 1 %.

Tato čísla se postupem času navyšují s tím, jak si centrální banky stále udržují svou silně expanzivní měnovou politiku. V případě státních bondů se první záporná čísla objevila už v roce 2012, ovšem s nástupem programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky v roce 2014 se počet razantně zvýšil. Posledním případem je německý 10letý státní dluhopis, který se pod nulu dostal vůbec poprvé v historii. Svou trochou přispěl i úprk k bezpečnějším aktivům před hlasováním o brexitu.

Newsletter