Na zahraničních trzích pozorujeme lehký výprodej dolaru proti euru a proti procyklickým měnám. Měny regionu v zisku. Koruna zpevňuje pod 25,55 za euro.

Jak moc se Wall Street mýlí?

Ve zbytku dní letošního roku vrcholí období predikcí vývoje světové ekonomiky v roce 2015. Žádná z nich nepostrádá pohled na očekávané zvýšení amerických sazeb. Naprostá většina ekonomů, investorů i analytiků se shoduje, že tento krok nepřijde dříve jak v polovině roku.

Zlato v roce 2015

Avšak jsou tyto predikce opravdu natolik relevantní, nebo jde pouze o vynucené pokusy o věštění z křišťálové koule? Vedoucí ekonom světové bankovní společnosti Deutsche Bank, Torsten Slok, má jasno. Poukázal na nepřesnost obdobných předpovědí v jednom jediném grafu, který příhodně nazval „grafem desetiletí“.

2015: Dominance dolaru a devizové šarvátky?

Schéma (viz galerie) zobrazuje vývoj výnosů desetiletých amerických státních dluhopisů za posledních deset let. Plná čára zobrazuje skutečný vývoj výnosů těchto titulů, zatímco přerušovaná zobrazuje predikci vytvořenou prognostiky Federálního rezervního systému.

Rok 2015 bez „medvědů“

A co se očekává v roce 2015? Většina se shoduje, že výnosy nemůžou nic jiného, než stoupat. Oficiální vyjádření Fedu počítá s desetiletými sazbami na úrovni do 3 %. Po odečtení 60 bazických bodů, jakožto průměrné dvanáctiměsíční chyby v měření, se pak můžeme těšit na výnos 2,4 % na konci roku 2015.

Reálné? Nereálné? Kdo ví, třeba se jednou ukáže, že historie se neopakuje…

Newsletter