Jak moc volatilní jsou kryptoměny? Z 300 dolarů na 13 během chvilky

AKTUALIZOVÁNO – Investoři zaměřující se na kryptoměny měli během včerejšího večera o zábavu postaráno. Ethereum, z hlediska podílu na celkovém trhu druhá nejrozšířenější digitální měna, se během chvilky propadlo z 300 dolarů na pouhých 13. Dámy a pánové, tohle by flash crash.

Tzv. flash crash je situace, kdy na burze určitého investičního instrumentu pozorujeme zcela náhlý a výrazný propad cen, jehož délka trvání je však minimální. Cena se po bleskovém propadu následně vrátí na zhruba stejné úrovně před crashem. Asi nejznámější případ byl pozorován na Wall Street 6. května 2010.

Bleskový pád etherea byl pozorován na kryptoměnové burze GDAX v 20:30 UTC, tedy zhruba v 22:30 našeho času. Měna se z úrovní kolem 301 dolarů propadla až na 13 dolarů, což odpovídá poklesu o cca 96 %. Poté se však vrátila (během pár minut) zpět k hranici 300 USD, přičemž obchodní den nakonec ukončila se ztrátou o velikosti „pouhých“ 13 %. High středeční seance pak dosahovalo téměř 366 USD.

Pravdou ale je, že tento pohyb byl pozorován pouze na výše zmiňované burze. U ostatních se ETH vyvíjelo „normálně“.

Podle serveru Zero Hedge byl tento pohyb způsoben obchodníkem, který v jednu chvíli prodal sledovanou digitální měnu v hodnotě necelých 30 milionů dolarů, tedy cca 96,1 tisíc ETH. Samotný posun by tak razantní, že společnost Coinbase, která je provozovatelem kryptoměnové burzy GDAX, pozastavila obchodování páru ETHUSD, stejně tak zablokovala i možnost výběru etherů.

Aktuálně se již ETH dle dat serveru Coin Desk obchoduje kolem 317 USD.

 

Zajímavostí je, že se objevují zprávy hovořící o množství investorů, kteří měli nastavené příkazy na nákup ETH při až nerealistických cenách sázejících na více než 90% propad. Věc má ale i druhou stránku, jelikož existuje i poměrně dost obchodníků, jejichž maržové pozice byly vinou včerejšího propadu ihned uzavřeny – dle serveru CNBC jich na burze GDAX bylo více než 800, server Reddit pak mapuje ztráty v rozmezí od 3 až 9 tisíc dolarů. Někteří si tak královsky vydělali, jiní naopak přišli o všechno.

„Naše počáteční vyšetřování neukázalo žádné přečiny ani převzetí účtů,“ cituje server CNBC vyjádření burzy GDAX. „Chápeme, že tato situace může být pro mnohé frustrující. Budeme i nadále pokračovat s vyšetřováním, přičemž všichni naši klienti budou informováni,“ zní ve zprávě, která však navíc dodává, že párování obchodů během flash crashe proběhlo dle plánu, stejně tak podotýká, že obchodníci musí vzít v potaz nevyhnutelné riziko, které přináší obchodování na marži.

 

Někteří jsou ale neúnavní a hovoří dokonce o tom, že provedený trade byl jasnou manipulací trhu. Burza už ovšem oznámila, že obchody byly definitivně uskutečněny, nelze je tedy – ani to GDAX nemá v plánu – zvrátit. Obchodníci, kteří si tak stěžují na nedostatečnou kontrolu, mají pravděpodobně smůlu. 

Newsletter