Jak může Rusko „srazit“ tureckou ekonomiku?

Mezi Ruskem a Tureckem existuje celá řada strategických a obchodních dohod. Jaký vliv na ně bude mít sestřelení ruského letounu, který se pohyboval na pomezí turecko-syrské hranice? Geopolitické napětí mezi Ruskem a Tureckem, členskou zemí NATO, v tomto týdnu velmi výrazně vzrostlo. 

Po Německu je Turecko pro Rusko druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem. Pokud Rusko s Tureckem ekonomické vazby zpřetrhá, pocítí to obě země, poznamenávají analytici. O jaké vazby jde?

Energie

Dotčena může být celá řada oboustranně významných obchodních smluv a infrastrukturních dohod. Situace by mohla dopadnout například na navrhovanou výstavbu plynovodu mezi oběma zeměmi, či na jadernou elektrárnu Akkuyu.

Pokud jde o energie, je Turecko jeden z největších ruských zákazníků. Z Ruska odebírá až 55 procent svých dodávek zemního plynu a 30 procent ropy. Jakékoliv narušení těchto obchodů by bylo významné. To potvrzuje i profesor Gurkan Kumbaroglu z univerzity Bogazici. „ Všechny tyto projekty jsou nyní kvůli tomuto incidentu nejisté,“ poznamenává. Neočekává ohrožení dodávek plynu v krátkodobém horizontu. Bojí se o dlouhodobější projekty: „V dlouhodobém horizontu mohou být ovlivněny strategické projekty, které mohou být ku prospěchu obou zemí.“ Prezidenty obou zemí vyzval k tomu, aby „zachovali klid a zvážili výhody spolupráce obou zemí.“

Česko bez plynu nezůstane, uklidňuje RWE

Rusko je jedním z největších dodavatelů zemního plynu v Evropě. Vždy, když dojde k diplomatické roztržce mezi ním a Západem, snaží se využít této energetické závislosti jako silné páky. Vzpomeňte na Ukrajinu…

Turistický ruch

Po úterním incidentu ruská státní agentura pro cestovní ruch, Rostourism, neztrácela čas a doporučovala pozastavit prodeje zájezdů do Turecka – velmi oblíbené destinace ruské klientely. Podle statistik navštívilo Turecko v prvních devíti měsících roku 2013 až 3,6 milionu Rusů. I ruské ministerstvo zahraničí doporučilo, aby ruští občané Turecko vůbec nenavštěvovali. Případný propad v cestovním ruchu by tak mohl tureckému hospodářství uštědřit ránu. Je totiž na cestovním ruchu do značné míry závislé.

Podle průzkumu World Travel and Tourism Council (WTTC), generoval v roce 2014 cestovní ruch (ať už přímo či nepřímo) 96 miliard dolarů tureckého HDP. Cestovní ruch v zemi generuje 2,1 milionu pracovních míst a zaměstnává tak více lidí než těžba, chemický průmysl, automobilový průmysl, finanční služby či bankovní sektor, poznamenalo WTTC.

Obchod

Obchodní vztahy mezi Tureckem a Ruskem byly tradičně velmi silné. Obchod však může být jednou z prvních oblastí, která může být ruskou odvetou poškozena.

Ve čtvrtek ruský ministr zemědělství Alexander Tkachev nařídil „posílení kontrol dodávek zemědělských produktů a potravin z Turecka.“ Podle AFP řekl, že Rusko objevilo několik případů, kdy turecké produkty nesplňovaly ruské normy. Turecká zelenina tvoří zhruba 20 procent ruského dovozu. Ohrožen je také vývoz pšenice z Ruska do Turecka, které je jedním z největších odběratelů.

Erdogan dal v září, během srdečného setkání s Putinem, za cílem zvýšit obchodní obrat na 100 miliard dolarů do roku 2023. Na této schůzce Putin uvedl, že Rusko je „s rozvojem bilaterálních vztahů velmi spokojeno. Budeme pokračovat v diverzifikaci našich obchodních a hospodářských vztahů. Zvýšíme také investice na obou stranách,“ uvedl Russia Today.

Rusko vs. Turecko ONLINE: Ruská vláda chystá sankce

Ačkoliv jsou obchodní vztahy momentálně na tenkém ledě, analytici jsou ohledně dlouhodobějšího vývoje optimističtí. Ačkoli obchodní sankce možné jsou, Tina Fordham, hlavní politická analytička Citi, nečeká další zhoršení. „Diplomatické schůzky byly pozastaveny a obchodní sankce možné jsou. V tuto chvíli ale neočekáváme, že dojde k přetrhání vazeb například v energetickém sektoru.“ John Bates, Portfolio manažer Pinebridge, poznamenal, že vztah mezi Tureckem a Ruskem „je hluboce zakořeněn.“ Odkázal se například na existující obchodní vazbu u ruské banky Sberbank, která je vlastněna tureckou bankou DenizBank.

 

Newsletter