Jak nastartovat portfolio do druhé čtvrtiny 2015

Zatímco je výsledková sezóna amerických společností v plném proudu, Russ Koesterich, hlavní investiční stratég společnosti Black Rock, přináší několik rad, jak co nejlépe nastartovat portfolio do druhého čtvrtletí.

Podle Koesteriche se první čtvrtletí neslo v takovém duchu, v jakém očekával. I tak se ale našlo několik překvapení, včetně trvajícího posilování dolaru, dalšího poklesu výnosů státních dluhopisů a mnohem lepšího výkonu neamerických akciových trhů, která vyzývají k aktivnějšímu investování.

Hlavním aspektem roku 2015 stále zůstává divergence monetárních politik napříč celým světem. Federální rezervní systém se postupně připravuje na zvýšení sazeb, zatímco evropská a japonská centrální banka provádí přesný opak. Právě tento vývoj je označen za hlavního viníka posilujícího dolaru, který s sebou stahuje i výkon amerických akcií. V relativním srovnání se pak těm neamerickým trhům daří podstatně lépe.

Poměrně nečekaný byl dle Koesteriche i trvající tlak na pokles výnosů amerických státních dluhopisů, a to především díky očekávání ohledně normalizace americké úrokové politiky. Z části je to důsledkem ještě mnohem většího překvapení, kterým je zpomalení americké ekonomiky, alespoň vzhledem k původním očekáváním.

Na základě toho pak investiční stratég soudí, že nastal ideální čas na změnu struktury dosavadního portfolia. Jím vyjmenované změny by tak měly představovat ideální krok, kterým se dá výkonnost držených aktiv nastartovat do dalších měsíců.

Upřednostňujte akcie před dluhopisy, ale buďte vybíraví

I přesto, že se akciové trhy nacházejí v blízkosti svých historických maxim, preferuje Koesterich akcie před dluhopisy a hotovostí. Bondy jsou dle jeho názoru mnohem dražší než akcie a hotovost nepřináší žádný výnos.

V rámci akcií je však potřeba být vybíravý. Vybrané sektory, jako je například segment utilit, které jsou extrémně citlivé i na ty nejmenší změny sazeb, nejsou vhodným kandidátem do výkonného portfolia. Lepší volbou jsou ty oblasti, které silně profitují z ekonomického růstu, tedy technologie či velké energetické společnosti.

Investiční příležitosti hledejte v zámoří

Dosavadní vývoj akciových trhů je zářným příkladem, proč do svého portfolia zařadit i jiné než americké akcie. Koesterich očekává, že evropské a japonské akcie během roku 2015 překonají výkon amerických trhů, čemuž nahrávají i atraktivnější valuace obou regionů společně s uvolněnou monetární politikou. Za zvážení stojí dle investičního stratéga i některé rozvojové trhy, povětšinou ty asijské.

Při obchodování s dluhopisy buďte opatrní

Očekávané zvýšení amerických úrokových sazeb bezpochyby vyvolá mnohem větší volatilitu na krátkém konci výnosové křivky. Vzhledem k tomu, že výnosy jsou mizerné i v případě bondů s dlouhou splatností, zbývá dluhopisovým obchodníkům už jen pramálo alternativ. Nicméně, příležitosti zůstávají otevřeny, především v oblasti municipálních dluhových instrumentů.

David Rosenberg o 4 překážkách akciového trhu

Býk v přestrojení za medvěda

Newsletter