Warren Buffett označil opce za „finanční nástroj hromadného ničení“, ale přesto právě s jejich pomocí zvýšil své zisky o miliardy dolarů. Věštec z Omahy k opcím přistupuje jako pojišťovna. Obchodováním s opcemi v podstatě rozšířil portfolio svého pojišťovacího impéria.
Líbilo by se Vám vlastnit pojišťovací byznys a vybírat od lidí peníze za pojištění proti katastrofám? Na tohle podnikání nepotřebujete licenci. Stačí Vám hotovost, dobré logické uvažování a pevné nervy. Toho všeho má Warren Buffett vrchovatě.
Ve svém dopise akcionářům v roce 2008 Buffett poukázal na to, že opce jsou oceňovány z pohybů akcie za krátké časové období. Nejrozšířenější model pro oceňování opcí, Black-Scholesova rovnice, je vysoce efektivní v krátkém období, ale v predikci na mnohaletá období selhává. Buffett v dopise akcionářům uvedl, že Black-Scholesova rovnice nebere v potaz rostoucí zisky firem a s tím související tlak na růst ceny akcií. Díky tomu jsou několikaleté opce špatně oceněné.
Chybně oceněné opce je přesně to, čeho Warren Buffett využívá. V letech 2004-2008 prodal put opce s platností 15-20 let. Buffett se domníval, že v ceně opcí není započítán růst firem a Americké ekonomiky. A měl nejspíš pravdu.
Kupci opcí se pojistili, že můžou Buffettovi prodat akciové indexy za cenu dohodnutou při prodeji opcí. Kdyby se za ty roky akcie propadly, Buffett prodělá miliardy dolarů. Takový typ pojištění zpravidla provádějí velké instituce. Jde o pojištění velkých portfolií proti nenadálým propadům.
Buffett vidí opce jako investiční nástroj a špatně oceněné opce jako investiční příležitost. Když vidí špatně oceněný instrument, neváhá vydělat, ani pokud jde o „nástroj hromadného ničení.“
Nákup akcií se slevou
Buffett dále využívá opce pro nákup akcií se slevou. V roce 1993 byla cena akcií Coca-Coly kolem $39. Buffett prodal 50.000 put opcí na tuto akcii. Prodejem opcí se zavázal, že případně koupí 5 milionů akcií Coca-Coly za $35 a získal $150 za jednu opci. Získal $7,5 milionu dolarů a při nejhorším by musel koupit akcie Coca-Coly, které stejně chtěl koupit.
Výpis put opcí na akcie, které obchodník stejně chce vlastnit, je velmi zajímavá strategie bez rizika. Jediným negativem se může stát, že akcie mezi tím začne stoupat a obchodník na tomto stoupání nevydělá. To ovšem není riziko, ale pouze nerealizovaný zisk a s tím by se měl umět každý obchodník vyrovnat.