Jak se svézt na zlaté párty? Víme, kdy nakupovat!

Ačkoliv investování do zlata se zdá být v dnešní době všemožných derivátů na cokoliv tak trochu anachronismem, mnozí mu stále zůstávají věrní, a to především proto, že oproti vratkým papírovým hodnotám poskytuje jakýsi luxus hodnoty fyzické, a tedy bezesporu skutečné. To ovšem neznamená, že byste neměli spekulovat nad tím, kdy je nejvýhodnější jej nakoupit.

I když ceny komodit nemůžete dopředu nikdy se stoprocentní jistotou předpovědět, vývoj ceny zlata vykazuje jisté pravidelnosti, které pro vás mohou být alespoň chytrou nápovědou. Dimitri Speck ze severu Acting Man se ve svém článku zaměřil na pohyby cen drahého kovu v jednotlivých dnech v týdnu a odhalil opravdu zajímavou anomálii. Podívejte se na obrázek:

Kde hledat zlato a stříbro? Švýcarskými kanály teče po kilech…

Na grafu můžete vidět, že za posledních 17 let se cena zlata pohybovala vskutku dynamicky. Co je však z našeho pohledu zajímavější, je to, že drtivou většinu zisků si žlutý kov připsal během pátečních dnů. Ještě jasněji to můžete vidět na dalším grafu, kde Speck zobrazil zisky ze zlata v podobě průměrného rozdílu otevírací a zavírací ceny v jednotlivých dnech v týdnu:

Je zřejmé, že šťastným dnem pro zlato je bezesporu pátek. Jeho držení sice v průměru přineslo zisky i v pondělí, středu a čtvrtek, avšak ty jsou oproti mnohonásobně vyšším pátečním výnosům velmi chabé. Nevýhodné je pak podle historických dat držet zlato v úterý, kdy jeho cena v průměru klesala.

Pojistka proti finančnímu kolapsu? Bitcoin vs. zlato

A jak je to možné? Vysvětlení částečně může ležet v intenzitě obchodování na burzách se zlatem, která je v pátek rovněž nejvyšší. Ovšem relativně vysoká se zdá být i ve středu, kde výrazně vyšší výnosy oproti jiným dnům.

Ať už je tedy vysvětlení jakékoliv, jestliže se v dohledné době chystáte nakoupit nějaké to zlato, tato historická data vám napovídají, že nejvyšší čas nastává před onou pravidelnou páteční rally. Je ovšem vždy potřeba mít na paměti, že historie je stále jen historie, a do budoucna může být všechno jinak. 

Jak vydělat na zlatu a stříbru? Víme, kdy nakupovat

Newsletter