Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Dolar proti euru drží ztráty a obchoduje se nad 1,1730 EURUSD.

Jak to vidí „čínský Buffett“

Čínský miliardář Guo Guangchang, velký obdivovatel Warrena Buffeta, tvrdí, že ani faktory, jakými jsou silnější dolar a zpomalující čínská ekonomika, ho v žádném případě neodrazují od investic, ať už v USA nebo na domácím území.

48letý zakladatel a předseda představenstva investiční skupiny Fosun Group, která je vlastníkem Club Mediterranee SA a nedávno koupila podíl v Cirque du Soleil Inc., má v hledáčku především oblasti zdravotní péče, turismu, komodit a módního průmyslu.

Jak to vidí Warren Buffett

Guo se v rozhovoru pro Bloomberg rozpovídal o americkém trhu, který je podle něj velmi „živý“ a společnost momentálně diskutuje hned několik obchodů a to i poté, co šly ceny aktiv významně nahoru. „Máme samozřejmě zájem o dobrá aktiva, ale zároveň musíme být velmi opatrní a dávat si větší pozor. Ve srovnání s obdobím před dvěma lety, je nyní velmi obtížné najít atraktivní investice,“ říká.

Investice Fosun Group

Investiční společnost Fosun, podle údajů agentury Bloomberg, od roku 2010 utratila již téměř 25 miliard dolarů za nákupy v zahraničí. Mezi uskutečněné obchody patří mimo jiné francouzský provozovatel resortu Club Med, italský výrobce luxusních pánských obleků Raffaele Caruso SpA anebo koupě 60podlažní One Chase Manhattan Plaza v New Yorku, kterou následně společnost přejmenovala na 28 Liberty a využívá ji jako své hlavní sídlo v USA.

Lámání rekordů

Podle indexu Moody’s Investors Service a Real Capital Analytics Inc., komerční nemovitosti lámou v USA rekordy nastavené v roce 2007 a převyšují dokonce předkrizová maxima o zhruba 7 procent. V čele oživení jsou pak především města jako New York a San Francisco, kde jsou hodnoty luxusních budov o více než pětinu vyšší než poslední vrchol.

Podle Gua má Fosun zájem jak o nemovitostní „trofeje“ ve velkých městech, tak o nemovitosti související s cestovním ruchem, které zapadají svou strategií mezi Club Med.

New Normal

Zatímco čínská ekonomika se sžívá s „novým normálem“, i nadále zůstává velkým motorem globálního růstu, řekl Guo. Jeho investiční filosofií je spojit růst Číny se světovými zdroji. Zároveň je téměř jistá investice ze strany společnosti do více pojišťovacích společností v Evropě a USA v následujících dvou letech.

„Velikost“ pojišťovatelů, na které se Fosun chystá cílit, bude zhruba podobná Cia de Seguros Fidelidade SA, jednotce portugalské Caixa Geral de Depositos SA, jejíchž 80 procent Fosun v loňském roce koupil.

Buffetův student

Podle Boolmberg Bilionaires Indexu se bohatství Guo Guangchanga letos zvýšilo o 81 procent na 7,8 miliardy dolarů. Jeho Fosun Holdings Ltd. řídí Fosun International a farmaceutickou společnost Shanghai Fosun Pharmaceutical Co.

Velmi rád pak Guo cituje svůj vzor, Warrena Buffeta – „Drž se zpět, když ostatní jsou chamtiví, a buď chamtivý, když mají ostatní strach.“ Zpomalením čínské ekonomiky, která v prvním čtvrtletí zpomalila na 7% tempo růstu, nejslabší za šest let, se neznepokojuje.

Newsletter