Jak ušetřit na platbách? Pomůže FinTech R3, 22 bank a blockchain

Softwarová firma R3 nedávno zveřejnila informace o projektu, ve kterém se spojila s 22 bankami. Společně vyvinuly řešení založené na DLT (distributed ledger technology), které umožní rychlé, výkonné a nákladově efektivní zahraniční platby.

Firma R3 uvedla, že tato platforma nazvaná Corda byla vybudována k usnadnění celkového platebního procesu a pracuje s měnami s nuceným oběhem na bázi účetní knihy, tolik typické pro blockchain. Je naprogramovaná tak, aby umožňovala interakci s digitálními měnami centrálních bank.  

Podle společnosti R3 je platforma Corda založená na blockchain technologii, která odstraňuje problémy vysokých nákladů při firemních transakcích tím, že dává institucím možnost je provádět přímo s využitím smart kontraktů, ale zároveň zajišťuje nejvyšší standard pro soukromí a zabezpečení. Corda je tak výsledkem dvouletého intenzivního výzkumu a vývoje týmu R3 a dalších 100 členů.

Společnost R3 také uvedla, že toto řešení vylepší výkonnost světového obchodu, a to tak, že zjednoduší okamžité mezinárodní platby. Platforma nabízí přímou alternativu současným systémům, kterým trvá dny, než dokončí mezinárodní platby, což stojí firmy miliony, zpomaluje obchod, zvyšuje rizika splatnosti a podvodu a zapříčiňuje likvidní odliv bankám.   

David Rutter, výkonný ředitel společnosti R3, k tomu řekl:

„Mezinárodní platební systémy mají velké problémy udržet krok s rychlým vývojem globálního ochodu a globalizace světových trhů. Toto pro nás bylo nejdůležitějším impulsem k vytvoření spolupráce s bankami a následné využítí této kooperace k vybudování prvního opravdu celosvětového platebního systému. Toto řešení změní podnikání mnohým bankám a společnostem, jejichž byznys je závislý na odesílání či přijímání zahraničních plateb. Je také součástí našeho strategického plánu na širší osvojení DLT pro rychlejší a výkonnější provádění všech typů finančních transakcí.“

Banky podílející se na této iniciativě zahrnují Barclays, BBVA, CIBC, Commerzbank, DNB, HSBC, Intesa, KBC, KB Kookmin Bank, KEB Hana Bank, Natixis, Shinhan Bank, TD Bank, U. S. Bank a Woori Bank.

Frederic Dalibard, vedoucí technologií pro korporační a investiční bankovnictví banky Natixis, také uvedl:

„Natixis věří v potenciál DLT pro zahraniční platby a zkoumá několik iniciativ v této oblasti. Podle nás je návrh společnosti R3 velmi slibný, neboť je založený na správném přístupu, spoléhá se na Cordu a staví projekt na relevantní cestu, zejména tím, že předvídá, jak by navrhovaná architektura mohla být osvojena, až se objeví digitální měny centrální banky.“  

Společnost R3 uvedla, že prototyp Corda by měl být spuštěn do konce roku 2017.

Newsletter