Jak vydělat na čekání trhů na Skotsko?

Ve čtvrtek se ve Skotsku uskuteční referendum, které rozhodne o nezávislosti země, nebo pokračování ve sňatku s Velkou Británií. Trhy událost v obavách vyhlížejí a mírně ztrácí. Investoři již přistoupili k redukci zastoupení akcií skotských společnosti ve svých portfoliích i otevřeli medvědí pozice na libře.

„Pokud máte nějaké investice ve Velké Británii, měli byste být velmi znepokojeni,“ uvedl Oliver Harvey, investiční stratég z Deutsche Bank. Zatímco většina trhu očekává, že Skotsko bude hlasovat proti nezávislosti, průzkumy ukazují, že jsou síly „nepříjemně“ vyrovnané a nervozita je tak na místě.

Dnešní průzkum: Skotové chtějí zůstat součástí Velké Británie

Během pátku se už i na plno rozjely stránky s on-line sázením, které nabízejí kurzy pro případné „ano“ 3:1 versus 2:9 pro „ne“, což indikuje, že bookmakeři výsledek pro nezávislost příliš nefavorizují.

Dramaticky poslední týdny propadá libra vůči dolaru, což jen odráží nervozitu investorů. Za poslední dva týdny britská měna ztratila 2 procenta a obchoduje se na úrovni 1,626 dolaru za libru. Skotsko je významným producentem ropy a stále zůstává nejasné, jak se by se nerostné bohatství obou zemí mělo případně rozdělit. Ještě mnohem komplikovanější pak zůstává otázka měny.

Nezávislé Skotko znamená pro EU vstup do právního neznáma

Mezitím ve Skotsku mnoho významných společnosti, jako například bankovní domy Royal Bank of Scotland či Lloyds uvedly, že v případě že se Skotsko vysloví pro nezávislost, přestěhují své aktivity do Londýna. Harvey si myslí, že by tyto „výhružky“ mohly vyvinout tlak na guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho, který aktuálně vyvíjí maximální úsilí, aby se tomuto dramatickému scénáři vyhnul.

Kovanda: Samostatní Skotové mohou zaplakat

„Pokud by Skotsko během čtvrtka hlasovalo pro svoji nezávislost, Skotský bankovní systém by prakticky přestal existovat,“ uvedl Harvey pro CNBC. Je nutné říci, že tak jak bývá v těchto situacích zvykem, světový tisk dělá to, co umí nejlépe – vytěžit maximum ze situace, která je blíže nafouknuté bublině než realitě.

Armageddon pro libru i trhy? Skotsko

„Samostatné Skotsko je velmi málo pravděpodobné, ale trhy jsou na otázku mimořádně citlivé,“ uzavírá Kathy Lien, stratég pro oblast FX v BK Asset Management. „Šortovat libru do úterního večera či středečního rána, pak uzavření krátkých pozic a nastavení nákupních příkazů mírně nad úroveň, na které bude libra obchodovat,“ uvádí svůj scénář, jak na rozdmýchaném Skotsku vydělat. 

Samostatné Skotsko je rizikem pro banky. RBS odejde do Londýna

Newsletter