Jak vydělat na rakovině a zároveň ji pomoci léčit?

Rakovina je nepochybně noční můrou každého člověka. Nádorová onemocnění se v posledních letech objevují čím dál tím častěji, avšak jejich léčba stále není tak efektivní, jak by pravděpodobně mohla být. I proto je ve světě možné nalézt spoustu zdravotnických a biotechnologických firem, které pracují jak na inovacích, tak i na kompletně nových léčebných prostředcích.

Vzhledem k tomu, že je léčba rakoviny stále nedokonalá, skrývá se v tomto odvětví obrovský potenciál. Tento fakt si uvědomil Brad Loncar, známý americký blogger a investor zaměřující se obzvláště na biotechnologie. V rámci tohoto sektoru se proto rozhodl vsadit na léčbu rakoviny a vytvořil tak burzovně obchodovaný fond (Exchange Traded Fund, ETF), který je navázán na vývoj vybraných biotechnologických firem zaměřujících se na inovaci imunoterapií.

Nový instrument nese název The Loncar Cancer Immunitherapy ETF (CNCR) a obsahuje třicet společností, které se zabývají léčbou rakoviny prostřednictvím léků, jež ovlivňují imunitní systém takovým způsobem, aby se „sám“ vypořádal s bujením rakovinových buněk. Součástí tohoto ETF jsou známé firmy jako například Pfizer či Bristol-Meyers Squibb, ale i neznámí hráči jako Ziopharm ​a BluebirdBio ​(viz tabulka).

Jakmile se na trhu objeví nevšední ETF, u kterého je třeba zjistit, zda opravdu přináší nějakou hodnotu, je vždy dobré sledovat, jak moc instrument přesahuje další burzovně obchodované fondy v rámci sektoru, a to z hlediska obsažených „členů“. CNCR si v tomto případě vede velice dobře. „Její“ společnosti mají zhruba 22% přesah nad v dolarech denominovaném 8miliardovém iShares Nasdaq Biotechnology ETF.

Stejně tak důležité je i načasování. V tomto směru CNCR bohužel lehce zaostává, jelikož přichází po velkém výprodeji ETF z konce září. I přesto jsou biotechnologie stále jedním ze sektorů s nejlepším výkonem. Za posledních deset let si tento segment přispal k dobru bezmála 300% výnos (viz graf), což je třikrát více než „předvedl“ index S&P500.

Každá akcie má v rámci CNCR stejnou váhu. Malé společnosti tak mají stejný dopad na výkon instrumentu jako ty velké. Ve výsledku je tedy možné u sledovaného ETF čekat mnohem vyšší volatilitu než u jiných cenných papírů, které se vyvíjí především v závislosti na výkonu podniků s velkou tržní kapitalizací.

Sám Loncar považuje „běžné“ biotechnologické ETF za příliš široké a matoucí. „Cílem je vzít sektor biotechnologií a rozseknout ho na jednotlivé části, včetně rakovinové imunoterapie. To zaručí, že se trefíte do něčeho, o co se lidé opravdu zajímají,“ řekl pro agenturu Bloomberg.

I přesto, že se CNCR tváří naprosto exkluzivně, nejde o první „rakovinový“ instrument na světě. Před zhruba deseti lety se na trhu objevilo HealthShares Cancer ETF, které však z důvodu nezájmu investorů krachlo ani ne rok poté. Možná je to až škoda, jelikož tehdejší trh s burzovně obchodovanými fondy čítal hodnotu 1,5 miliardy dolarů, dnes je to už 14 miliard dolarů.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter