Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v mírné ztrátě nad 1,0650 za euro. Koruna dnes ráno mírně oslabila nad 25,25 za euro.

Jak zobchodovat zimu? Vyplatila se elektřina

Pokud obchodujete na trhu s elektřinou a měli jste vsazeno na její růst, gratulujeme! Ceny elektrické energie se během dneška vyšplhaly na několikaletá maxima. A důvod? Jednoduše – zima.

Ceny německé a belgické elektřiny s dodáním příští den se dnes vyšplhaly na rekordní hodnoty nevídané od roku 2008. Francouzská elektřina se dostala na šestitýdenní maximum, zatímco v případě České republiky jsme se dostali nejvýše od února 2012.

Za tímto vývojem stojí zimní počasí. V případě severozápadní Evropy se očekává propad až o 5 stupňů celsia pod týdenní průměr posledních 30 let.

„Moc lidí na tak chladné počasí připraveno nebylo, jelikož máme za sebou několik mírných zim,“ okomentoval situaci Elchin Mammadov, analytik Bloomberg Intelligence. „Letos se podle mého dočkáme poměrně volatilního obchodování, k čemuž přispějí i výpadky některých zdrojů.“

Podle agentury Bloomberg by zima mohla dostat poptávku po francouzské elektřině až na rekordní hodnoty, k čemuž rovněž přispěl i stav hydroelektráren, které se potýkají s dopady vůbec nejsuššího prosince od roku 1959. Svou trochou přispěly i prodloužené výpadky jaderných reaktorů.

Newsletter