Jaké ochlazování? Ceny britských realit vzrostou o dalších 20 %

Po prudkém růstu cen nemovitostí ve Velké Británii během letošního roku, a to jak jinak než především v Londýně, nejnovější data naznačují, že trh začíná chladnout. Přesto by potencionální zájemci o koupi tamních domů měli počítat s dalším 20procentním růstem cen během následujících dvou let.

Ceny domů ve Velké Británii by do roku 2016 měly vzrůst o 20 procent, z toho v letošním roce je očekáván růst o 9,6 procenta, dalších 7,4 procenta během roku příštího. Tempo růstu v roce 2016 by mělo zpomalit na 4,2 procenta, uvádí podzimní prognóza výzkumné skupiny EY ITEM Club společnosti Ernst & Young.

Skupina také očekává, že výše investic do realitního trhu v roce 2015 přesáhne svůj vrchol z roku 2004.

Smíšený výhled

„Výhled pro trh je smíšený. Na jedné straně zde máme pokračující silný růst populace, růst příjmů domácností a další uvolnění úvěrových podmínek. Na druhé straně zde máme několik sil, které negativně ovlivní jak aktivitu, tak ceny v této oblasti,“  uvedl hlavní ekonom z EY Mark Gregory.

Za nepříznivé faktory jmenuje rostoucí úrokové sazby, velmi rychlý růst cen v Londýně a na jihovýchodě, spolu s utažením podmínek hypotečního trhu ze strany Bank of England.

Ceny domů v září poklesly poprvé za 17 měsíců, a to o 0,2 procenta, což může být prvním signálem ochlazování nemovitostního trhu. Skupina dále uvádí, že očekává zpomalení hospodářského růstu země v roce 2015 na 2,4 procenta a to hlavně vlivem poklesu spotřebitelských výdajů.

Co se týká úrokových sazeb, ty by měly zůstat beze změny až do příštího jara. Podle studie bude opatrnost na pořadu dne. „Hypotéční věřitelé a dlužníci již prokázali větší zdrženlivost vzhledem k budoucímu očekávání růstu sazeb. S ohledem na nízké ceny komodit a slabý růst mezd, pochybuji, že měnový výbor centrální banky bude se zvyšováním sazeb jakkoli pospíchat,“ domnívá se hlavní ekonomický poradce skupiny Peter Spencer.

Newsletter