Jaké riziko? Emerging markets rostou sedmý měsíc v řadě

Akcie na rozvíjejících se trzích mají našlápnuto k nejdelší řadě měsíčních zisků od roku 2005. Ačkoli geopolitické napětí, v jehož centru je sledovaný rusko-ukrajinský konflikt, nepolevuje, optimismus pramenící z očekávání dalších stimulů ze strany centrálních bank má stále zřejmě větší slovo.

Brazilský akciový index IBOV tento měsíc jasně vévodil růstu, podpořen spekulacemi, že prezidentka Dilma Rousseff ztratí šanci na své znovuzvolení, především z důvodu chabé ekonomické výkonnosti země. S&P BSE Sensex index, indický benchmark, se během včerejšího dne dostal na nový rekord a uzavřel tak svoji nejdelší měsíční rally od roku 2007.

Index MSCI Emerging Markets, mapující rozvojové trhy jako celek, za srpen vzrostl zatím o 2 % a zřejmě tak uzavře v zisku již sedmý měsíc v řadě. „Investoři si moc nepřipouštějí geopolitická rizika jako něco, co by mělo výrazněji ovlivnit současný růst,“ uvedl Noel Reyes, investiční ředitel Security Bank ve filipínské Manile. Současně dodal, že si myslí, že současné úrovně doslova vybízejí k realizaci zisků a je jen otázkou co bude tím hlavním spouštěčem.

Co se týká valuací na rozvíjejících se trzích, ty jsou aktuálně poblíž maxim z roku 2011. Index MSCI Emerging Markets se obchoduje na 11,3násobku odhadovaných 12měsíčních zisků. Pro srovnání – celosvětový index MSCI World tento rok vzrostl o 5,1 % a obchoduje se dokonce na 15násobku projektovaných zisků.

Newsletter