Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Jaké scénáře by mohly vést k oslabení koruny?

Zdroj: Depositphotos

Koruna má za sebou hned několik důvodů, proč zpevnila na nejsilnější úrovně od roku 2008. V čele stojí úrokový diferenciál a nadále trvající jistota, že Česká národní banky nenechá kurz výrazně oslabit. Existují ale i scénáře oslabení domácí měny. Je jich dokonce hned několik, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka. 

Prvním scénářem oslabení je fakt, že koruna patří mezi rizikové měny. Jakékoli zhoršení sentimentu či obrat v něm by vedl k tlaku na depreciaci. Druhý je výhled úrokových sazeb České národní banky. Tržní výhled stále pracuje s poklesem úroků ve druhé polovině roku, což by vedlo k možnému oslabení kurzu koruny vinou snížení diferenciálu. Do toho se připlétají spekulace o ukončení intervenčního režimu. I to by, minimálně na krátkodobém horizontu, vedlo k určitému výprodeji na straně koruny.

Na druhou stranu, členové bankovní rady České národní banky nevidí v současné době prostor pro výrazné snížení sazeb. V momentě, kdy domácí úrokové sazby do konce roku nebudou klesat tak prudce, nebo třeba vůbec, vedlo by to k tomu, že koruna nebude výrazněji oslabovat, a zřejmě by se nepodívala nad hranici 24,00 za euro.

Zdroj: Roklen24

Pavel Peterka je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. Ve finanční skupině Roklen zastupuje roli hlavního ekonoma. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde se věnoval odvětvovým analýzám a analýzám dopadů regulace.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter