Čtu analýzu kanadské ekonomiky a něco mi to připomíná. Posuďte sami. Kanadu už delší dobu trápí pomalý růst produktivity a také má problém se dostat s HDP alespoň na úroveň z konce roku 2019. Doporučení pro strukturální změny jsou velmi podobná doporučením 2. ekonomická transformace.
Byrokracie, instituce, předvídatelnost: „Snížení byrokracie a omezení překážek vnitřního obchodu. To nemusí znamenat snížení standardů, ale spíše zlepšení konzistence a pravidel napříč jurisdikcemi, aby se doba schvalování projektů a náklady staly předvídatelnějšími.“
Imigrace talentů: „Lepší využití dovedností přistěhovalců. Veškerý růst populace a pracovní síly bude pocházet z přistěhovalectví a my potřebujeme lepší systém, který by přizpůsobil vzdělání a dovednosti pracovním místům.“
Daňová reforma: „Zlepšení daňové konkurenceschopnosti. Daňová konkurenceschopnost Kanady klesá. Naše úroveň zdanění je celkově nižší než v jiných produktivnějších ekonomikách, ale širší reformy zaměřené na snížení složitosti a nákladů na dodržování daňových předpisů by mohly pomoci přilákat více investic.“
Rychlá adopce technologií: „Přijímání nových technologií. `Chytřejší` investice, jako je umělá inteligence, mohou pomoci, ale míra jejich zavádění je v Kanadě nízká. Usnadnění investic do nových technologií je zásadní pro udržení globální konkurenceschopnosti.“
Vzdělávání: „Využití vysoce vzdělané pracovní síly. Vysoce vzdělaná pracovní síla Kanady má jedinečnou pozici, aby mohla těžit z globálního přechodu k ekonomice více založené na službách. Kanada musí zajistit, aby investice do vzdělávání přinášely návratnost.“
Shoda mezi 2. ekonomickou transformací v ČR a Kanadou panuje i na důležitosti růstu a prosperity: „Řešení problémů s produktivitou v Kanadě může trvat roky, ne-li desetiletí. Pokud se však nepřijmou opatření, která by řešila, proč lidé pracují více a vyrábějí méně, což má za následek nižší mzdy, pak by rostoucí nespokojenost mezi zaměstnanci a podniky mohla vrátit ekonomiku ještě více zpět, než je tomu dnes. V důsledku prudce rostoucích životních nákladů se zaostávající produktivita dostala do popředí zájmu, protože nižší mzdy hrají velkou roli v krizi dostupnosti. Výzvou pro Kanadu je, jak může ekonomika zvrátit desetiletí nedostatečných investic ze strany podniků, pomalé a nízké zavádění nových technologií a odstranit složité regulační a daňové překážky. Jde také o to, jaké nástroje a opatření jsou zapotřebí k tomu, aby vysoce vzdělaná pracovní síla plně využila své dovednosti. Obrovský nárůst produktivity v zemědělství v minulém století ukazuje, že Kanada je schopna změnit situaci, jakkoli to může být převratné. Vlády, podniky a průmyslové skupiny mají za úkol realizovat a podporovat přechod k vyšší efektivitě. Koneckonců, pokud v Kanadě nezlepšíme produktivitu, nezlepší se ani životní úroveň.“
Jediná cesta ke zvýšení prosperity je růst produktivity, investice, vzdělávání. V Kanadě, ale i u nás. #silnejsi
Zdroj: RBC, Česká spořitelna