Jaký je Elon Musk vůdce?

Výjimečné schopnosti Elona Muska, co se inovací a vizionářství v oblasti přepravy týče, jsou bezesporu všeobecně známé. Ale jak je na tom CEO Tesly se svými vůdčími schopnostmi, to vědí pouze jeho zaměstnanci. Díky e-mailu, který poslal svým podřízeným, však máme možnost pod tuto pokličku alespoň nahlédnout a něčemu se při tom přiučit.

Tesla v problémech

Podle řady svědectví a informací, které prosákly do tisku, měla Tesla v posledních letech značné problémy s bezpečností práce. Například jedna kalifornská nezisková organizace zaměřená na tuto oblast nedávno zveřejnila, že míra zranění v továrně ve Fremontu byla v letech 2014 a 2015 o více jak 30 % vyšší, než je v automobilovém odvětví průměr.

Tesla a práce pro Elona Muska? Boj o přežití v praxi

Musk však trvá na tom, že bezpečnost je pro Teslu hlavní prioritou a argumentuje, že firma přijala opatření, která tyto kvóty výrazně snížila. Zároveň s tím poslal Musk svým zaměstnancům před nedávnem e-mail, aby je ujistil, jak vážně tento problém bere.

Zde je přeložený úryvek, který uveřejnil server Electrek:

„Žádná slova nemohou vyjádřit to, jak mi záleží na vaší bezpečnosti a pohodě. Trhá mi srdce, když se někdo zraní při výrobě vozů ve snaze dělat vše pro to, aby byla Tesla úspěšná.

Požádal jsem, aby odteď každé zranění, bez výjimky, bylo nahlášeno přímo mně. Každý týden se setkávám s bezpečnostním týmem a rád bych se sešel i s každou zraněnou osobou, jakmile se uzdraví, abych díky ní mohl přesně porozumět tomu, co musíme udělat, abychom to zlepšili. Pak půjdu k výrobní lince a budu dělat stejnou práci jako oni.

To je to, co by měli všichni manažeři v Tesle běžně dělat. V Tesle vedeme [bitvu] z první linie, ne z nějakého bezpečné a pohodlné slonovinové věže. Manažeři vždy musí upřednostňovat bezpečnost svého týmu před svou vlastní.“

Musk v zákopech

Externí autor amerického serveru Inc.com Justin Bariso, který pracuje jako poradce pro podnikatele, na základě tohoto e-mailu Muska, dodrží-li své slovo, hodnotí jako mimořádný příklad vůdce, který je ochoten udělat cokoli, aby něco změnil, a ukázal, že se nebojí vyrazit „do zákopů“ – mezi své řadové zaměstnance.

Klíčovou vlastností efektivních lídrů je podle Barisa emoční inteligence, tedy schopnost dosáhnout toho, aby emoce pracovaly pro vás a ne proti vám. Musk toho dosahuje tím, že působí na city pracovníků, ukazuje, že je jedním z nich, a dostává je tak na svou stranu. Proto zakladatel Tesly ve svém dopise dokazuje, jak jsou pro něj jeho podřízení – a jejich bezpečnost – důležití.

Největší sílu má podle autora článku Muskův příslib, že bude skutečně jednat. Že se osobně sejde s každým zraněným zaměstnancem a bude skutečně zjišťovat, jak provádět činnost, která dané osobě způsobila zranění. To je podle autora u CEO opravdu pozoruhodné.

I Elon Musk je jen člověk. Pět případů, kdy selhal

Vodu nejen kázat, ale i pít

Opravdu efektivní lídři podle Barisa vědí, že nestačí jen kázat vodu a pít víno. To, co hlásají, musí skutečně dělat a jít tak příkladem. Rovněž se nebojí delegovat, ale přitom ví, kdy je potřeba vzít záležitost do vlastních rukou. A pokud jde o vážný problém, který přetrvává, zvýší svou angažovanost a neúnavně pracují na tom, aby došlo ke zlepšení.

Muskova nabídka je podle serveru tím nejlepším způsobem, jak dát svým podřízeným najevo, že je v tom nenecháte. Že nepůjde jen o plané sliby, ale že jste ochotni se za ně opravdu zasadit. Pokud si manažer udělá čas, aby mohl pracovat po boku frustrovaného člena týmu, s cílem lépe rozumět jeho pohledu, může to být podle Barisa jen ku prospěchu věci. Tato praxe, ať už je jakkoli časově náročná, totiž buduje empatii a vzájemné porozumění a může se ukázat jako extrémně motivující.

Musk jako vzor

Jen málo manažerů je však takovému druhu investice nakloněno, píše Bariso. A přitom by prý stačilo položit si tyto dvě otázky:

  1. Co je pro můj tým největším problémem nebo bolavým místem?
  2. Co mohu učinit, abych to zlepšil?

Pokud prý si tyto otázky zodpovíte a budete podle toho postupovat, nezáleží na tom, jakou pozici zastáváte. „Vaši kolegové budou připraveni vás následovat.“

Newsletter