Jaký vliv bude mít klesající cena kávy na akcie Starbucks?

Bude prudký pokles kávy Arabica pokračovat? Její cena klesla aktuálně na hodnotu 95 centů. Je to nejméně od prosince roku 2005. Mnozí producenti kávy ji nyní prodávají téměř na úrovni nákladů. Dá se proto předpokládat, že by se ceny mohly brzy stabilizovat.

Za rychle klesající cenou kávy jsou zejména tyto tři důvody:

  • rostoucí nabídka, která převyšuje poptávku,
  • neustále stoupající kurz amerického dolaru vůči brazilskému realu,
  • rostoucí objem spekulativních obchodů podporující pokles ceny kávy poháněný zajišťovacími fondy, které mají již na svědomí jeden z nejstrmějších pádů na komoditním trhu.

Obrat v tomto trendu by mohlo způsobit posílení brazilského realu, zhoršení počasí nebo případná stávka zaměstnanců producentů kávy.

Klesající cena kávy má vliv i na některé další odvětví, například na kavárenský řetězec Starbucks. Tato kultovní americká síť kaváren přežila velmi volatilní období. Poté, co společnost loni v červnu oznámila, že plánuje zavřít velký počet svých provozoven, poklesly její akcie během jediného dne o devět procent. Cena akcií se však stabilizovala a od té doby vzrostla o téměř 50 procent. Dokonce i ve čtvrtém čtvrtletí, když globální akcie krvácely s poklesem o 20 až 40 procent, šel Starbucks nahoru o 14 procent. Důvodem je i pokles ceny kávy.

Investice do kaváren

Starbucks si obvykle zajišťuje zhruba polovinu svého nákupu kávy na více než rok dopředu. Současná klesající cena této komodity tak nebude mít bezprostřední dopad na akcie firmy. Ke kávě za dnešní nízké ceny se Starbucks může dopracovat zhruba s ročním zpožděním, což posílí její zisky.  V úvahu je třeba brát i to, že firma nikdy nesnižuje maloobchodní ceny svých produktů.

Co by mohlo zastavit pokles ceny kávy? Rizikem je například to, že výrobci zvyšují své skladovací kapacity, aby omezili nabídku na trhu. Dále jsou to zlepšující se makroekonomické údaje z Číny, které by mohly zvýšit i hodnotu brazilského realu. Tyto skutečnosti by měl brát v úvahu každý, kdo plánuje investovat do akcií Starbucks. Nízké ceny kávy totiž mohou být již brzy minulostí.

Akcie společnosti Starbucks jsou navíc podle ukazatele EV/EBITDA dnes oceněny s 50procentní prémií v porovnání s ostatními americkými tituly. Další věcí, kterou je třeba zvážit, je pesimismus analytiků, kteří předpovídají pokles hodnoty firmy. Nevidí totiž dostatečný katalyzátor, který by odůvodňoval současnou vysokou cenu. Jejich předpokládaná hodnota je na úrovni 70 dolarů, což je přibližně o bezmála šest procent méně než současná cena.

Autorem textu je Peter Garnry, akciový stratég Saxo bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter