Japonská centrální banka měnovou politiku nemění, JPY posiluje na 3,5měsíční maxima

Bank of Japan ponechala klíčovou měnověpolitickou úrokovou sazbu beze změny na 0,1 % a pokračuje v programu expanze měnové báze o 60 – 70 bilionů jenů ročně. O měnové politice rozhodla centrální banka dnes v noci. Rozhodnutí nic neměnit bylo očekáváno.

Bank of Japan doprovodila rozhodnutí komentářem, že se podnikové fixní investice mírně zvýšily s tím, jak vzrostly korporátní zisky, ale naopak investice veřejného sektoru působily na ekonomiku opačně. Ve vyspělých zemích podle BoJ přichází oživení, export se stabilizoval.

S vyjádřením banky souvisí i v noci zveřejněná statistická data o zahraničním obchodu Japonska. Obchodní deficit se v dubnu zmenšil na 844,6 mld. japonských jenů z 1,63 bilionů v březnu. Vývoz se zvýšil o 5,3 % a překonal očekávání analytiků na úrovni +4,8 %. Naopak dovoz zpomalil růst na +3,4 % z +18,1 % v březnu. Březnový dovoz byl totiž jednorázově ovlivněn blížícím se zvýšení daní ze spotřeby, o kterém jsme na Roklen24 psali zde. Už na začátku května řekl guvernér Bank of Japan Kuroda, že dopad dubnového zvýšení spotřební daně na ekonomiku nebyl tak tvrdý a obnovu růstu lze očekávat v průběhu 3. čtvrtletí 2014.

Japonský jen dnes ráno v Evropě posiluje na nová 3,5letá maxima na 100,90 USDJPY. Akciový index Nikkei225 dnes zakončil poklesem o 0,2 %.

Newsletter