Japonská ekonomika odpověděla na růst daní největším propadem od tsunami

Dubnové zvýšení daní zanechalo na Japoncích prudší dopady, než se vláda domnívala. Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí propadla o 6,8 procenta v přepočtu na celý rok, což je sice o něco méně proti odhadům ekonomů, které sahaly kolem 7 až 7,1 %, ale obavy do budoucna vzbuzuje právě výraznější než očekávaný propad ve spotřebitelské poptávce při růstu zásob, v kombinaci s oslabením exportu. Propad ekonomiky je nejsilnější od tsunami v roce 2011. V prvním čtvrtletí stejnou metodikou rostla o 6,1 procenta.

Japonsko v dubnu zvýšilo spotřební daně na 8 procent z dřívějších 5 procent. Další zvýšení je plánováno na 10 % v říjnu roku 2015 a je otázkou, zda si ho japonská vláda nerozmyslí. To ukáží další čtvrtletí. V tom druhém soukromá spotřeba, která tvoří kolem 60 procent výkonu japonské ekonomiky, propadla o pět procent (při odhadech kolem -4,3 %) a zásoby o procento narostly. Nadto kvartální pokles vývozu v reálném vyjádření dosáhl 0,4 procenta. To je překvapení při politice oslabování japonského jenu. Ten zůstal k americkému dolaru po údaji o HDP klidný, akciové indexy uzavřely dnešní obchodování mírně výše.

Dopad vývoje ve druhém čtvrtletí na velké japonské společnosti naštěstí není tak zásadní a ty, v čele s automobilkami, dokázaly ve čtvrtletí předvést silné výsledky. Důvodem je jejich zcela většinová orientace na vývoz, kde zakolísání exportu páchá na japonské ekonomice mnohem menší škody, než propad domácí situace spotřebitelů.

Kombinace propadu spotřebitelské poptávky a růstu zásob nevěstí příliš dobrého do dalšího – právě probíhajícího – kvartálu. Japonská vláda nicméně opakuje, že s propadem ekonomiky ve 2Q počítáno bylo a ten bude jen krátkodobý (a je o něco slabší proti odhadům). Určitou nadějí je vývoj spotřebitelské důvěry. Její index v Japonsku v červnu vzrostl na 41,5 z 41,1 bodu. Šlo o třetí měsíční zlepšení v řadě. Například prezident Sharp Corp. Kozo Takahashi pro MarketWatch uvedl, že firma zaznamenala mnohem méně výrazný propad tržeb, než s jakým počítala.

Japonská vláda vydala prohlášení, podle kterého dnešní čísla nijak nemění její výhled pro ekonomiku. Podle ministra hospodářství Akira Amariho se ekonomika vytrvale zlepšuje. Ve spolupráci s vládou postupuje japonská centrální banka. Ani od ní tak nelze očekávat, že by nějak svou politiku měnila. Na to by zřejmě byl potřeba delší výrazný propad ve spotřebitelské poptávce. Bank of Japan zatím očekává, že se sektor z růstu daní rychle zotaví.

Japonská vláda následuje BoJ a snižuje výhled ekonomiky

Vyšší daň v Japonsku promlouvá: nejrychlejší růst cen za 32 let, opatrní spotřebitelé

Vývoz z Japonska poprvé po 15 měsících klesl kvůli propadu dodávek do Asie i USA

Newsletter