Japonská vláda chce nižší daní podpořit průmysl. Bude ji ale platit víc firem?

Japonská vláda plánuje snížit daň z firemních zisků v postupných krocích pod 30 procent, oznámil dnes premiér Šinzó Abe. Krok by měl být dalším kamenem podpory konkurenceschopnosti japonského průmyslu a růstu ekonomiky, kterou chce vláda vyvléci z dvou dekád deflace. Japonské zdanění firem dnes překračuje 35 procent a po boku zhruba shodné daně ve Spojených státech patří k nejvyšším z vyspělých zemí.

Členové vládní ekonomické a fiskální rady ze soukromého sektoru navrhují snížit sazbu korporátní daně na konečných 25 procent. Na této úrovni by podle nich odpovídala situaci jinde ve světě. Se snižováním daně by se mělo začít od příštího fiskálního roku, který začne v dubnu 2015.

„Firemní daň v Japonsku se změní v nástroj na podporu růstu,“ cituje Abeho agentura Reuters. Nižší zdanění by mělo vytvořit prostor pro nová pracovní místa. Dopad do příjmů chce vláda vynahradit odjinud, neuvedla ale, kde chybějící příjmy rozpočtu vezme.

Návrh snižování korporátní daně by měla vláda zahrnout do svého klíčového fiskálního a ekonomického rámce, který by měla spolu se strategií strukturálních reforem předložit 27. června. Hotov by měl být zhruba na konci letošního roku s dovětkem, z čeho bude výpadek příjmů nahrazen.

A ono „z čeho“ může nakonec být zásadní a výhodu zpochybnit. Mezi další úvahy tokijské vlády patří totiž například zvýšení daně z obratu nebo -a o to jde zejména – rozšíření daňové základny. Firemní daň by tedy začalo platit mnohem víc společností. Nyní je firemní sektor zaplaven výjimkami a dalšími cestami, jak daň obejít či alespoň rozložit v čase. Fakticky ji platí zhruba jen 30 procent japonských firem.

Newsletter