Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Japonsko se ve 3. čtvrtletí propadlo zpět do hospodářské recese

Japonská ekonomika zaznamenala ve třetím čtvrtletí druhý kvartální pokles po sobě, a propadla se tak zpět do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) třetí největší ekonomiky světa klesl v celoročním přepočtu o 0,8 procenta. Plyne to z dnešních předběžných údajů vládních statistiků.

Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali pokles HDP o 0,2 procenta. Ve druhém čtvrtletí HDP oslabil o 0,7 procenta, což byl mírnější pokles, než udávaly předešlé odhady.

Do záporných čísel ekonomiku strhl propad podnikatelských investic, které klesly o 1,3 procenta. Celková domácí poptávka se kvůli nízkým investicím snížila o 1,2 procenta. Podle analytiků je však příznivou zprávou to, že spotřebitelé utrácejí. Soukromá spotřeba a vývoz, které oslabily ekonomiku v předešlém čtvrtletí, v létě naopak oživily.

Naposledy bylo Japonsko v recesi, která se technicky definuje jako dvě čtvrtletí poklesu po sobě, v loňském roce; ekonomiku tehdy na půl roku oslabilo dubnové zvýšení daně z obratu. Následné oživení trvalo jen dvě čtvrtletí. V tomto čtvrtletí by podle analytiků ekonomika měla dále růst, avšak jen mírným tempem. Firmy totiž nejsou ochotny použít své rekordní zisky na zvýšení platů, což by podpořilo výdaje spotřebitelů.

Slabé údaje o výkonu ekonomiky podle analytiků zřejmě přimějí vládu k dalším stimulačním opatřením. Do konce roku by podle nich mohla vláda představit nový výdajový balíček a centrální banka by mohla dále uvolnit svou měnovou politiku. Obojí by mělo mít na ekonomiku příznivé dopady.

Newsletter