Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

Japonský jen poblíž 6letých maxim, koruna nejslabší za 4 roky

Japonský jen se ocitá v blízkosti svých šestiletých minim proti dolaru kvůli spekulacím, že vláda japonského premiéra Abeho bude prosazovat reformy svého 1,2bilionového (v dolarech) penzijního fondu.

Japonská měna klesá proti 15 ze svých 16 hlavních protějšků poté, co ministr zdravotnictví Yasuhisa Shiozaki, jehož ministerstvo dohlíží na vládní penzijní investiční fond, řekl, že fond bude provádět některé reformy v rámci stávajících právních předpisů. Jen směřuje za svým největší měsíčním poklesem za posledních 18 měsíců nejen kvůli předpokladům, že fond začne přesouvat část svého kapitálu do zahraničních aktiv ale také kvůli pokračování extrémně uvolněné měnové politiky prosazovaného japonskou centrální bankou. Slabost jenu vůči dolaru lze také přičíst vyhlídkám na zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem. Jen dnes obchoduje o 0,3 procenta níže, než tomu bylo včera na 109,112 jenu za dolar.

„Shiozakiho komentář vyjasnil nejistotu týkající se penzijního fondu. Trhy by se nyní měly znovu soustředit na fundament a jen by měl nadále klesat,“ řekl Uju Saito, ředitel devizového obchodu u Credit Agricole.

Dolar pokračuje ve své rally vůči euru, a ocitá se na 1,27330, tedy téměř dvouletých maximech. Vůči libře dolar tento týden však obchoduje v pásmu, momentálně na 1,6303 dolaru za libru. Česká koruna dnes znovu prudce oslabuje vůči dolaru na 21,5876 koruny za dolar, je na novém 4letém minimu. Vůči euru taktéž mírně klesá na 27,502 koruny za euro.

Newsletter