Je úpadek investic do amerických akcií už na obzoru?

Tradeři, investoři a manažeři fondů vidí technologický index Nasdaq jako ten nejvíce přelidněný trh na celé planetě. Pro někoho ale může být překvapení, že se situace začíná otáčet. Manažeři investičních fondů totiž seškrtali investice do amerických akcií letos už na devítileté minimum. Čí je to vina?

Od roku 2008 byly americké technologické akcie 80 procent času nejvíce vytíženými tituly na světě. Minulý měsíc ale nastala změna. Zejména kvůli sníženým investicím globálních investičních fondů se v červnu propadly na druhé místo. Dalo by se je tedy označit jako hlavního viníka za celkovým poklesem investic do amerických akcií.

Podle výzkumu Bank of America Merrill Lynch, který přinesla CNBC, považuje 68 procent manažerů globální internetové akcie jako „drahé“ a 12 procent je považuje za „bublinu“. S širším indexem S&P 500 na historickém maximu manažeři fondů prohlašují, že jejich alokace do amerických akcií v červnu klesla o dalších pět procent. To je nejnižší úroveň od ledna roku 2008. Průzkum byl proveden od 7. do 13. července a zahrnoval odpovědi 207 manažerů investičních fondů.

Nadhodnocené akcie? Do roku 2026 by mohly vyrůst trojnásobně

Taktéž se změnily sektory do kterých nejvíce investují. Největší pokles zažil zmíněný technologický sektor. Většinu prostředků manažeři přesunuli do bankovního sektoru. V červenci tak teprve podruhé za posledních 22 měsíců není technologický sektor jedničkou. Největší „nadváhu“ (stocks overweight) mají tak v současnosti banky.

Podle 80 procent respondentů průzkumu je Amerika tím nejvíce nadhodnoceným trhem. Akcie zemí eurozóny jsou pak podle 19 procent respondentů podhodnoceny a 43 procent z nich vidí akcie rozvojových trhů jako podhodnocené. Situace ve Spojených státech využívá nejvíce Japonsko. Začalo se tam přesouvat více prostředků a „nadváha“ se zvedla z květnových +1 % oproti průměru na 18 %.

Kam investovat, když chcete v následujících 20 letech zbohatnout?

Manažeři sice snížili svoje investice do technologických akcií, ale nejlepší tituly na Nasdaq 100 nebyly za poslední tři měsíce pouze technologické. Největším skokanem byl výrobce grafických čipů Nvidia, ten rostl o 66 procent. V závěsu za ním ale byly dvě farmaceutické firmy. O 41 procent rostla firma Vertex Pharmaceuticals a o 35 procent firma Regeneron Pharmaceuticals. Největším skokanem z akcií FANG byl Netflix, který si připsal zisk 33 procent.

 

Newsletter