Je už Rusko na dně?

Rekordně nízké ceny ropy, mezinárodní sankce a nákladná intervenční zahraniční politika – může ruskou ekonomiku ještě čekat něco horšího? Odpovědi se liší podle toho, kterých lídrů odvětví se ptáte.

Světová banka předpovídá ruské ekonomice v letošním roce propad o 3,8 procenta. Prudký pokles reálných mezd v první polovině roku 2015 o 8,5 procenta vedl k nárůstu již tak vysoké míry chudoby a k pádu spotřebitelské poptávky. Miliardář a prezident ruské společnosti Rusal, druhého největšího světového výrobce hliníku, si myslí, že to nejhorší teprve přijde ačkoli ne po dobu nejméně dalších tří kvartálů. „Stále máme krizi a její konec je zatím v nedohlednu. Je zde mnoho problémů, které je třeba vyřešit… Nemyslím si, že její dno uvidíme v příštích devíti měsících,“ řekl CNBC Oleg Děripaska. Poukázal také na nepřeberné množství otázek, které je třeba vyřešit předtím, než u ekonomiky bude vidět zlepšení. Zmínil například volatilitu na komoditních trzích, přílišné spoléhání se na státní podniky a vládní intervence a celkově finanční systém. Kromě toho je podle něj třeba také vyřešit „několik konfliktů“. Poukázal na ruské bombardování v Sýrii a aktivitu proruských ozbrojenců na Ukrajině, u kterých se předpokládá podpora Moskvy.

Na druhou stranu, Alexej Yakovitsky, výkonný ředitel VTB Capital, která je součástí VTB, druhé největší ruské banky co do výše aktiv, tento týden prohlásil, že ruská ekonomika dosáhla nebo byla v blízkosti dna. „Je zřejmé, že ruská ekonomika prochází poměrně tvrdým obdobím. To je z velké části ovlivněno vnějšími otřesy. Řekl bych, že jsme buď na dně, nebo velmi blízko dna. Myslím si, že začínáme vidět první známky změny – ekonomika se přizpůsobuje docela rychle,“ dodal.

Yakovitsky Rusku předpovídá „nepatrně pozitivní výsledek“. Pokud jde o HDP, v příštím roce společně se Světovou bankou očekává, že ruská ekonomika v roce 2016 poroste o 0,7 procenta. „Růst bude řízen substitucí importu, dopadem slabého rublu. Nejnovější statistiky naznačují obrat v odlivu kapitálu, který se vrací zpět, což je také jeden z prvních kladných náznaků,“ řekl CNBC

Tento měsíc Rusko hlásí první čistý kvartální příliv kapitálu za více než pět let. Podle předběžných údajů centrální banky mezi červencem a zářím přiteklo do země 5,3 miliardy dolarů. Nicméně, jakékoliv pokračující oživení v oblasti kapitálových toků bude omezeno sankcemi Západu kvůli invazi na Ukrajině. Ty znamenají omezený přístup ruských společností a bank na mezinárodní finanční trhy.

Ve čtvrtek ratingová agentura Standard & Poor’s zhoršila předpověď růstu ruského HDP pro rok 2015 z -2,6 procenta na -3,6 procenta. „Změna reflektuje naše očekávání slabší domácí poptávky v důsledku nižších a více volatilních cen ropy a zpřísnění fiskální a měnové politiky do konce roku 2016,“ uvedla ekonomka S&P Tatiana Lysenko. Agentura také zmírnila predikci růstu HDP pro rok 2016 z původních 1,9 procenta na 0,3 procenta. „Očekáváme oslabení soukromé spotřeby i do roku 2016. Pouze slabé oživení kapitálových výdajů v příštím roce pomůže zlepšit firemní zisky,“ dodává Lysenko.

Newsletter