Jednání o Řecku a otevření burzy? Možná zítra

V Aténách dnes vrcholí přípravy na očekávaná jednání Řeků s mezinárodními věřiteli, která by měla začít v úterý. Vládní úřady by dnes také měly rozhodnout, kdy se otevře aténská burza, kterou zavřely, spolu s bankami, 29. června.

Od úterka, podle některých zdrojů už dnes, mají začít jednat s řeckými představiteli o novém záchranném programu expertní týmy „trojky“ věřitelů. Vedoucí misí EU, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu přiletí do Řecka v dalších dnech, nejpozději ve čtvrtek. Jednání měla původně začít minulý týden v pátek, ale byla opakovaně z nejasných důvodů odložena.

Atény se nedávno dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny určité reformy. V noci na čtvrtek odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance.

Řecké banky jsou otevřeny od pondělí 20. července (s platným omezením výběrů). Tamní akciový trh dnes zůstane uzavřený, ale možná se otevře v úterý, sdělila v neděli mluvčí aténské burzy. Řecká vláda burzu zavřela, aby zabránila kolapsu finančního systému. Spolu s burzou zavřela vláda koncem června i banky, ale ty už se 20. července otevřely.

Řecké firmy zvolna začnou platit. Omezení kapitálu ustupuje

Z Řecka mizí živnostníci. Zpět do recese…

Newsletter