Ještě víc otazníků nad Bank of Japan, než jsme čekali

Zdroj: Depositphotos

Trh spekuluje o tom, kdo bude příští guvernér Bank of Japan. V pátek se objevila zpráva od serveru Nikkei, že nástupce Kurody nebude současný viceguvernér Amamiya, ale Kazuo Ueda, bývalý člen rady, který ji opustil v roce 2005. Poslední zmínka o něm na Bloombergu je z roku 2014, tudíž o jeho přístupu v podstatě nic nevíme.

Potvrzuje to i vývoj trhů. Páteční reakce směrem k silnějšímu jenu nevydržela. Naopak se usadila nejistota ohledně toho, zda by byl Ueda zastánce přísnější měnové politiky, nebo obdoba Kurody. Na bondovém trhu v závěru týdne převážila první varianta, dnes už je situace jiná. Desetiletý dluhopis v pondělí nikdo nezobchodoval.

Bank od Japan mezitím informovala, že na japonském trhu vzrostl počet případů nedodání dluhopisů protistraně (fail to delivery). V lednu šlo o více než 1200 případů ovlivňujících instrumenty za cca 5 bilionů jenů. Jde o nejvyšší číslo od září 2008, od krachu Lehman Brothers. Nelze se divit, Bank of Japan u některých splatností drží více než 100 % emise z titulu dvojího započítání.

Bank of Japan může konkrétní emisi koupit například v rámci obrany výnosové křivky. Poté ji poskytne japonským bankám, které ji následně prodají dál. Pokud se opakuje situace, kdy musí centrální banka nakupovat desetiletou splatnost od nebankovní instituce, třeba opět při obraně křivky, vše dopadne tak, že má ten samý instrument v rozvaze dvakrát.

Poslední věc k příštímu guvernérovi. Páteční informace byla spekulací, která není potvrzena. Nominovaní na post šéfa Bank of Japan mají být dle médií představeni zítra. Schvalovací řízení v horní komoře japonského parlamentu se bude dle neoficiální zdrojů Reuters konat 27. února. Máme ještě dost času na spekulace…

Zdroj: Bank of Japan, Bloomberg, Reuters, Nikkei 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter