Johnson: Londýnská City bude po Brexitu vzkvétat

Londýnský starosta Boris Johnson „přilévá“ olej do ohně debaty kolem Brexitu. Pokud se Británie rozhodne v červnovém referendu pro odchod z Evropské unie, bude londýnský finanční průmysl „mocně vzkvétat“, poznamenal směrem k britským zákonodárcům.

Johnson jako „těžká váha“ stojí v otázce britského odchodu z osmadvacítky proti britskému premiérovi Davidu Cameronovi. Poukázal na to, že podpora podnikatelského sektoru britskému „ano“ Evropské unii je „mělká“.

„Co na mě v soukromých rozhovorech, které občas s předními bankéři mám, zapůsobilo, je to, jak s klidem věří a říkají, že Brexit nezpůsobí žádné škody, co se londýnské pozice lídra finančního světa týká,“ poznamenal Johnson.„Myslím, že londýnské City se bude i mimo EU nadále dařit a bude dál mocně vzkvétat,“ dodal Johnson.

Johnson tak jde proti tvrzením, že britský odchod by zemi nepřinesl nic dobrého, a že to „odnese“ také britská libra. Naopak tvrdí, že se ekonomika stane konkurenceschopnější. Libra „bude stejně silná a robustní jako britské hospodářství,“ řekl.“ Rizika jsou podle něj spojená spíše se setrváním v EU. Proč bychom měli zůstat upoutáni v anti-demokratickém systému?“ ptá se. Připustil, že „existují dobré politické argumenty,“ proč zůstat v bloku, ale: „nemyslím si ale, že zde jsou dobré ekonomické argumenty.“

Londýnský starosta byl obviněn svým kolegou z řad Konzervativců Anrew Tyriem z „přehánění a překrucování“ v prohlášeních o nadměrné regulaci ze strany EU. Johnson svá tvrzení ale bránil a řekl, že výboru může poskytnout jejich doložení.

„Výhodou Brexitu je to, že bychom uvedená nařízení mohli změnit; bez Brexitu nemůžete dělat nic,“ řekl Johnson s tím, že pravidla Unie prostě nejdou přizpůsobena potřebám Velké Británie. 

Opoziční Labour Party Johnsona obvinila, že neví, jakou dohodu s EU bude chtít. Tu, jakou má Norsko? Nebo Švýcarsko? Nebo Kanada? „Nechci, napodobovat kanadskou dohodu, chci britskou dohodu,“ reagoval Johnson. 

 

Newsletter