JP Morgan: Pozor na svět bez QE

Zatímco mnozí analytici očekávání, že Evropská centrální banka tento týden rozhodne o expanzi svého programu kvantitativního uvolňování, americká JP Morgan už vyhlíží jeho konec. Ten byl předběžně nastaven na březen 2017, ovšem investoři by se už teď měli připravit na korekci, která se přežene trhem dluhopisů.

„Nepřímé důkazy o tom, že se program kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky dostává ke svým limitům, se postupně kupí,“ tvrdí ve své analýze John Normand, šéf oddělení Fx, komodit a obchodování s dluhopisy z JP Morgan. „Do budoucna se tak dá čekat zvýšení úrovně výnosů evropských dluhopisů, které přijde ruku v ruce se změnou politiky ECB.“

Peněženková dieta centrálních bank. Vlády jásají, investoři zuří

Na základě toho Normand doporučuje osekání expozice především v případě bondů periferních evropských zemí. Právě u nich by společně s normalizací měnové politiky mohlo dojít na rozšíření spreadů, a to až o jeden procentní bod. Stejně tak doporučuje i nákup tzv. curve steepeners, což jsou deriváty, které profitují ze situace, kdy se výnosy dlouhodobých dluhopisů dostanou nad výnosy těch krátkodobých.

Newsletter