JPMorgan: Česko prudce poroste. ČNB ustoupí dřív?

 Česká ekonomika má největší důvěru analytiků americké banky JPMorgan z pohledu růstu zemí ve střední a východní Evropě. ČNB dnešní čísla mohou dotlačit k odchodu z intervencí na koruně už v první polovině příštího roku, soudí stratégové banky.

„Další prudce pozitivní překvapení růstu české ekonomiky zvyšuje pravděpodobnost, že zakotvení koruny bude opuštěno v první polovině příštího roku. Základním scénářem nicméně zatím stále zůstává třetí čtvrtletí,“ píší stratégové JPMorgan.

Česko poroste nejrychleji z CE4 regionu

Banka vzestupně revidovala odhad růstu české ekonomiky i dalších zemí v regionu. Od české ekonomiky letos čeká růst o 4,5 procenta, dosavadních odhadem přitom bylo 4,1 procenta.

Zcela opačný posun, směrem k vlažnějšímu růstu, udělala JPMorgan v případě výhledu pro ekonomiky Maďarska a Rumunska. V prvním případě zhoršila výhled na 3 z 3,2 %, ve druhém na 3,9 z 4,2 procenta. U polské ekonomiky JPMorgan nadále věří v 3,6% vzestup ekonomiky.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

„Robustní a udržitelný růst“

Česká ekonomika dle dnešních dat ČSÚ, která jsou prvním odhadem, ve druhé čtvrtině roku rostla mezikvartálně o 0,9 %, meziročně o 4,4 %. Očekáván byl pokles o 0,2 %, respektive růst o 3,4 %. Analytici a ekonomové se vesměs shodují, že česká ekonomika se může stát dravcem v měřítku Evropy. ČNB poznamenala už v zápise z měnového jednání z úvodu srpna, že česká ekonomika se vrátila na trajektorii robustního a udržitelného růstu. Šéfka České bankovní asociace Eva Zamrazilová v dnešním komentáři k HDP poznamenala, že celoroční růst české ekonomiky „by mohl začínat čtyřkou.

 

Česká ekonomika hodně překvapuje. Místo 0,2% poklesu ve druhém čtvrtletí první odhad ČSÚ říká: +0,9 %

Posted by Roklen24 on 14. srpen 2015

Newsletter