JPMorgan: Rubl i ropa jsou v ceně ruských akcií, přijde růst

Analytici investiční banky JPMorgan zlepšili investiční doporučení pro ruské akcie na „neutrální“ z dosavadní rady „podvažovat“ jejich zastoupení v portfoliu titulů rozvíjejících se trhů Evropy a středního východu. Faktor propadu cen ropy i vývoje na ruském rublu již vidí jako započtené v úrovni ruského akciového trhu, nadto tržní kapitalizaci ruských akcií jako zajímavý diskont vůči dalším trhům.

Centrální banka udrží klid

„Jako růstové faktory vidíme efektivní zásah centrální banky, která bude dodávat americký dolar lokálním bankám i firmám tak, aby uspokojila poptávku a stabilizovala a posílila rubl. Ve výhledu věříme v podporu ze strany klidnění geopolitického rizika, spojeného s Ukrajinou, a v obnovení stability cen ropy,“ poznamenávají analytici JPMorgan.

Tituly Sberbank a Magnit označují za příklad těch, které by měly těžit z opětovného posílení ruského rublu. „Nadále také držíme tituly ruských exportérů, vyplácejících dividendu, včetně Lukoilu či Norilsku,“ uvedla JPMorgan v dnešní zprávě pro klienty.

Rubl podporují slova ministra financí

Ruský rubl dnes podpořila slova ruského ministra financí Antona Siluanova, který potvrdil prodeje deviz ze strany ministerstva na trhu. Očekává, že prodeje dolarů přijdou také ze strany ruských exportérů v souvislosti daňového období. Blíží se konec měsíčního daňového období, kdy musí ruští vývozci přeměnit své zahraniční zisky na rubly, aby mohli zaplatit daně.

Rubl dnes posiluje od úrovně 62 k hladině 60 rublů za dolar. Analytici Rosbank právě rozmezí 60 až 62 rublů za dolar vidí jako úroveň, kde by se rubl mohl za současných podmínek stabilizovat. Siluanov očekává, že rubl na počátku roku zpevní. Je to další podoba slovní intervence na ruské měně.

Králem akciového trhu Sistěma: +106 % za den

Ruský akciový trh po včerejším silném růstu ztrácí, index MICEX klesá o více jak 2 procenta při poměru klesajících a rostoucích akcií zhruba 2:1. Index RTS odepisuje kolem 1,5 %. Prudkou rally procházejí akcie skupiny Sistěma, které dnes rostou o řádově 15 % po včerejších vzestupu o 106 %! Akcie reagují na propuštění miliardáře Vladimira Jevtušenkova z domácího vězení. Jevtušenkov je hlavním z majitelů Sistěmy a je podezřelý z praní špinavých peněz ve spojitosti se získáním kontroly nad ropnou skupinou Bašněfť. 

Z dalších investic Jevtušenkova je známá především jeho kontrola nad největším operátorem v zemi MTS. Ty posílily zhruba o čtvrtinu na sedminásobku průměrného denního objemu. „Je to tip k nákupu, akcie dlouho trpěly nejistotou kolem Jevtušenkova a při silné finanční kondici jsou podhodnocené,“ míní ruský analytik Raiffeisen Sergej Libin. Právě u MTS se spekulovalo o nuceném získání 4,75 miliardy dolarů z firmy – částky, kterou vyšetřovatelé označovali za sumu neoprávněně získaných dividend skupinou Sistěma z Bašněfti. 

Sberbank uvedla, že v týdnu do 17. prosince ruské akciové fondy utrpěly další odliv investic v přepočtu v objemu 381,6 milionu amerických dolarů a kumulovaný odliv zdrojů od počátku roku dosáhl 2,6 miliardy amerických dolarů.

Newsletter