Jsou akcie reálná aktiva?

Občas slyším někoho pronést větu: „Před akciemi dávám přednost investicím do reálných aktiv.“ To mě vždycky trochu zarazí. Implikuje to totiž, že autor nepokládá akcie za reálná aktiva. Antonymem slova reálný jsou slova nereálný nebo imaginární. Jsou snad akcie nereálná nebo imaginární aktiva?

Jednou z pozic, kterou ve Vltava Fund držíme, jsou akcie TGP. Společnost vlastní a provozuje flotilu LNG a LPG tankerů . Popravdě řečeno, těžko si dokážu představit reálnější aktivum. Podle výše našeho akcionářského podílu vlastníme skoro polovinu jednoho jejich průměrného tankeru. To, že náš podíl držíme prostřednictvím akcií, na tom nic nemění. Akcie je jen forma, nikoliv podstata toho, co vlastníme.

Finanční teorie to chápe celé jinak. K protikladům reálných aktiv staví finanční aktiva a používá k tomu definice, které mi připadají trochu odloučené od reality. Akcie jsou podle mého názoru velmi reálná aktiva. Dokonce bych řekl, že nejen reálná, ale reálná produktivní aktiva.

Investujte opatrně!

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter