Jste muž a chcete vydělávat více? Pořiďte si dítě

Když přijde řeč na téma nerovnosti v platech a mzdách, na myslích nám obvykle vytane tzv. gender pay gap odkazující na fakt, že ženy vydělávají méně než muži. Takových statisticky významných výdělkových rozdílů ovšem ekonomové identifikovali ještě řadu dalších. Mnohem méně se mluví například o „weight pay gapu“ a „height pay gapu“, které implikují, že na trhu práce to mají těžké nejen ženy obecně, ale zejména ženy s nadváhou, ale dále také muži menšího vzrůstu. A další domnělou „mezerou“ z oblasti trhu práce, jež rovněž patří mezi ty méně známé, avšak která také byla podrobena zkoumání vědců, jsou rozdíly mezi výdělky mužů-otců a mužů, kteří děti nemají.

Způsob, jakým rodičovství ovlivňuje mzdy byl hojně zkoumán především u žen, které, jak se zdá, jsou na trhu práce za děti spíše trestány než odměňovány. To je obvykle vysvětlováno tím, že žena-matka představuje pro zaměstnavatele potenciálně „rizikovějšího“ zaměstnance, jelikož lze předpokládat, že bude v práci častěji chybět, například kvůli péči o nemocné děti. Nepříliš výhodné se může zdát i zaměstnat mladou ženu, která děti plánuje, jelikož to v řádu několika let znamená její odchod z práce.

Gender pay gap v EU: Proč ČR patří k rekordmanům?

Pro tyto myšlenky hovoří i následující graf ze serveru The New York Times. Ten na datech z Dánska ukazuje, že zatímco výdělky bezdětných žen v čase rostou, byť stále pomaleji, s narozením dítěte se výdělek ženy propadá a bezdětnou ženu již nikdy nedožene.

Jinak, a sice zcela opačně, ovšem rodičovství působí na výdělky mužů. Alespoň tak hovoří kanadská data z let 1999 až 2005, která zkoumali vědci z University of British Columbia. Vzorek obsahoval údaje za 18 730 mužů mezi ve věku 24 až 44 z 5 020 pracovišť. Výsledky zkoumání ukázaly, že muž si poté, co se stane rodičem, na trhu práce na rozdíl od ženy obvykle přilepší. Podle závěrů studie, která byla minulý měsíc publikována v odborném časopise Work, Employment and Society, totiž často dostane přidáno.

Chcete vydělávat víc? Buďte extrovertní, hádaví a protivní

„Přestože ženy poté, co se stanou matkami, zpravidla zažívají pokles ve výdělcích, naše studie potvrzuje existenci takzvaného ‚taťkovského bonusu‛- zvýšení mzdy, na které muži dosáhnou, když se stanou otci,“ citoval server Science Daily Sylvii Fuller, hlavní autorku. Největší rozdíl ve mzdách otců a bezdětných mužů byl detekován u manažerských a profesionálních pozicích, a sice v průměru 6,9 % ve prospěch otců. U jiných pracovníků to bylo 5,3 %. Výše „otcovského bonusu“ rovněž stoupala s úrovní vzdělání.

Na druhou stranu, studie neprokázala, že by se u novopečených otců zvýšila produktivita, často dokonce naopak. „Celkový příběh se zdá být takový, že když se zkoumá a dohlíží na skutečný výkon, výhoda otcovství oslabuje. To naznačuje, že to nutně není tak, že by otcové tvrději pracovali, ale zaměstnavatelé si myslí, že ano,“ dodala Fuller. K obdobnému závěru o existenci o „mateřské dani“ a „otcovském bonusu“, a to na amerických datech, dospěla v roce 2016 také studie z City University of New York, o které napsal The Wall Street Journal

Lidé, kteří mají častěji sex, vydělávají více peněz, tvrdí studie

Newsletter