Kam až se vyšplhají evropské úrokové sazby?

Zdroj: Depositphotos

Tržní výhled vrcholu evropských sazeb v cyklu se po včerejšku posunul nad 3 %, kde se naposledy nacházel v září. Pohyb až k 4 % vyloučit nemůžeme. Potvrzují to aktualizované výhledy velkých bank. JP Morgan a Societe Generale revidovaly výhled z 3 % na 3,75 %, Goldman Sachs pak na 3,25 %.

Po tiskové konferenci guvernérky Lagardeové tradičně promluvily neveřejné zdroje z ECB. Podle nich více než třetina Rady chtěla větší zvýšení než 50 bodů. Členové údajně hlasovali pro 75 bodů. Důvodem bylo vyslání silného signálu s ohledem na boj s inflací. Dáme ruku do ohně, že zvučnými hlasy této jestřábí skupiny byl prezident Bundesbanky Nagel a jeho kolegové z Pobaltí, plus členka Výkonné rady Isabel Schnabelová.

Nakonec však bylo dosaženo kompromisu, který navrhl hlavní ekonom Lane. Sazby budou navýšeny „jen“ o 50 bodů, přidáme k tomu (decentní) QT, a především jednu z nejvíce jestřábích rétorik v historii ECB. Lagardeová si tak včera střihla minimálně obdobu Powella na letošním symposiu v Jackson Hole.

Očekávání růstu sazeb nad 3 %  je podle nás adekvátní. Dnes ráno to potvrdil například aktualizovaný výhled inflace z dílny Bundesbank. Ta pracuje s 8,6 % v letošním roce, poklesem na 7,2 % v roce příštím, na 4,1 % v roce 2024, a nakonec na 2,8 % v roce 2025. Dle aktuálního vývoje eurových peněžních trhů dosáhne vrchol v cyklu cca 3,3 % do září 2023. Zcela zásadní otázkou veškerého přecení je, o jak moc se úroky posunou nad 3 %. Z aktuálního pohledu nám nejvíce sedí představa Goldmanů s navýšením o 50 bodů v únoru a v březnu a poté o 25 bodů v květnu. Zůstáváme umírněnější, rozhodování bude probíhat stále podle posledních dat.

Bude-li potvrzeno, že inflační tlaky neoslabují a že si evropská ekonomika projde velmi mírnou recesí, vznikne prostor pro posun klidně až k 4 %. Tomu by odpovídal dnešní komentář dalších neveřejných zdrojů z ECB, které cituje server Econstream. Podle nich Rada guvernérů ECB údajně plánuje zvýšit sazby alespoň třikrát po sobě o 50 bodů. Z našeho pohledu jde o dosti předčasný výhled, což potvrzuje i relativně utlumená reakce trhů.

Výrazný posun nad 3 % by otevřel více prostoru pro euro, zejména pokud Fed dosáhne vrcholu sazeb mnohem dříve a v souladu s aktuální predikcí. Silnější evropská recese by naopak vrátila do hry dolar. Pořád vnímáme americkou ekonomiku mnohem více robustněji než evropskou. Dollar smile budiž nápovědou.

Zdroj: ECB, Bloomberg, Econstream

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter