Kam investuje Novak Djokovič?

Ambiciózní Srb Novak Djokovič minulý týden v krásném finále Wimbledonu porazil Rogera Federera a stal se tak teprve osmým hráčem v historii, kterému se podařilo tento titul obhájit. Naposledy to dokázal právě jeho soupeř Federer, který v Londýně triumfoval mezi roky 2003 až 2007 dokonce pětkrát po sobě. Po téměř tříhodinovém napínavém zápase se tak již druhým rokem po sobě Djokovičovi podařilo připravit Federera o šanci na osmé rekordní vítězství na Wimbledonu.

Strategie jeho hry evidentně funguje a vyplácí se. Má ale Djokovič připravenou strategii i pro následné investice nemalých částek, které díky výhrám získává? Za svoji kariéru totiž vybojoval již 54 titulů a jen ten poslední mu vydělal celkem 2,9 milionu dolarů.

Djokovič serveru CNBC prozradil, že ohledně svých investic se radí s týmem odborníků, ale v poslední době se snaží být především konzervativní. „V posledních pěti až šesti letech jsem se, co se týká mých investic, snažil být více konzervativní. Mým cílem bylo vybudovat si slušný kapitál.“ Pokud jde o investice do konkrétních sektorů, velký zájem prý projevuje zejména o vědu ve sportu a potravinářský a nápojový průmysl.

Jednou ze společností, ve které je právě Novak Djokovič investorem, je například playSight. Jedná se o neomezené živé vysílání z tenisového kurtu, na kterém jsou umístěny 4 kamery. Systém dokáže následně spočítat například výšku letícího míčku, počet spálených kalorii, rychlost míče nebo třeba vzdálenost, kterou hráč naběhal. Společnost byla založena s úmyslem uvedení 3D vizualizační techniky, používané pro stíhací výcvik pilotů, na tenisové kurty. Díky tomuto záznamu tak lidé mohou později analyzovat právě odehraný turnaj nebo trénink a díky vložené výsledkové listině i sdílet svůj výkon se zbytkem uživatelů aplikace.

Je přirozené, že Djokovič investuje do oblasti, která je mu velmi blízká. A že je určitě co investovat. Díky výhrám si již přišel na 79 milionů dolarů a řadí se tak na druhé místo v žebříčku s ohledem na velikost celkové výhry. Uzavřel také spoustu lukrativních dohod, například se společnostmi ANZ, Jacob‘s Creek, Peugeot a v loňském roce s firmou Seiko. Další příjem tvoří také nemalé částky za tenisové exhibice.

Umí však také dávat, což dokázal naposledy v loňském roce po vítězství na Italian Open, kdy věnoval vítězný šek v hodnotě 750 tisíc dolarů na pomoc svému domovskému Srbsku sužovanému záplavami. Zároveň je také ambasadorem UNICEF v Srbsku a společně se svojí manželkou Jelenou Djokovic vede nadaci Novak Djokovič Foundation, která pomáhá znevýhodněným dětem.

Newsletter