Kam investují mileniálové?

Nejmladší generace investorů sází na tzv. udržitelné investice – oblast, kde se celkový objem zainvestovaných prostředků za poslední dva roky zvýšil o 33 %. Co vlastně jsou udržitelné investice a proč jsou tolik přitažlivé právě pro mileniály?Odpověď se pokusil objasnit průzkum americké banky Morgan Stanley.

Udržitelné, odpovědné a účinné investování je disciplínou, která zohledňuje kritéria ekologického, sociálního a podnikového řízení za účelem dosažení dlouhodobé konkurenceschopnosti, finanční návratnosti a pozitivního dopadu na společnost. Zahrnuje investice, které pozitivně mění životní prostředí, lidská práva a chudobu.

Do udržitelných investic bylo v roce 2016 podle zmíněného průzkumu, který cituje server Visual Capitalist, ve Spojených Státech investováno 8,72 biliónu dolarů, což tvoří 22 % z 40,3 biliónu dolarů ve spravovaných aktivech. Dále bylo zjištěno, že mileniálové investují do udržitelných investic dvakrát více, než je průměr.

Průzkum uvádí, že se 86 % mileniálů zajímá nebo velmi zajímá o udržitelné investování, 61 % pak učinilo alespoň jednu udržitelnou investici v loňském roce. Celkem 75 % z dotázaných se domnívá, že jejich investice mohou ovlivnit klimatické změny, podle 84 % respondentů pak tyto investice pomohou v boji proti chudobě.

Překvapivé může být, že pouze 59 % se domnívá, že udržitelné investování generuje stejné finanční zisky oproti jiným typům investic. Nižší výnosnost udržitelných investic ovšem mileniálům nevadí, vidí v nich totiž přidanou hodnotu v podobě pozitivního dopadu na životní prostředí, lidská práva a chudobu.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter