Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Kam míří Venezuela? Ropná krize a občanská válka

Chladná logika trhu s ropou diktuje, že standardně platí: krize – rovná se zisky. Je tomu tak proto, že krize na ropném trhu obvykle znamená negativní nabídkový šok. Avšak neplatí to v případě, pokud se produkce snižuje – nebo lépe řečeno hroutí – pouze v jedné zemi, což se právě teď děje ve Venezuele. Její smutný ropný příběh popisuje agentura Bloomberg.

Pokud byste se nyní vydali do Venezuely, měli byste pocit, že jste se ocitli uprostřed občanské války – politické napětí, masové protesty i rabování a pouliční rvačky s oběťmi na životech. Zemi navíc krutě zkouší hyperinflace, což ale stále není vše. Už tak křehkou venezuelskou ekonomiku totiž doslova rozboural pád cen ropy, který je patrný v posledních letech.

Hyperinflace ve Venezuele: Bitcoin jako protest proti systému

Od roku 2006 klesla produkce ropy ve Venezuele téměř o milion barelů denně – z 3,3 milionu na 2,4 milionu.

Propadá se však také domácí poptávka – od svého vrcholu v roce 2013 poklesla do roku 2015 o 17 %.

Následující graf ukazuje, jaký dopad měla tato situace na tamní zisky z ropné produkce.

Sedm klíčových postav OPEC, které se vyplatí sledovat

Mezinárodní energetická agentura přitom odhaduje, že obě hodnoty – produkce ropy i domácí poptávka – budou ve Venezuele v budoucnu ještě klesat. Venezuelská produkce ropy by se měla v tomto roce přiblížit až úrovni 1,8 milionu barelů denně. Ještě rychleji by se však měla hroutit poptávka. A podle odhadů Mezinárodního měnového fondu ostatně i celé venezuelské hospodářství.

Za poslední tři roky se venezuelská ekonomika propadla o 16 %, přičemž v příštích třech letech by měl následovat propad o dalších 12 %. A roce 2022 se venezuelské HDP podle odhadu MMF propadne pod úroveň, na které se nacházelo v roce 1996.

Ropná krize spolu s hyperinflací tak patrně přivodí kdysi slibně rostoucí latinskoamerické ekonomice ekonomický kolaps. A zdá se navíc, že za dveřmi je i kolaps politický. Zatímco prezident se chystá k ústavním změnám, opozice se chystá k převratu. Venezuela se tak ocitla na pokraji občanské války.

Dubnové resumé pro komodity: Zlato a ropa drží svou podporu

Newsletter