Kam se poděla nejdůležitější chemická látka? Produkci zastavil Harvey

Víte, co je to ehtylen? Pokud ne, tak vězte, že je to nejdůležitější zpracovávaná chemická látka na světě. Vyrábí se z ní každodenně použitelné věci od plastových lahví až po matrace. Američané však v tomto směru mohou mít brzy problém. Hurikán Harvey totiž zastavil více než 50 procent produkčních kapacit ehtylenu. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Bezbarvý hořlavý plyn je bezpochyby klíčovou chemickou látkou na naší planetě. Poškození, za kterým stál hurikán Harvey, však způsobilo uzavření téměř všech texaských ethylenových továren, které stojí za téměř třemi čtvrtinami americké tržní nabídky ethylenu. Mnohá odvětví, jako jsou například detroitské automobilky, které používají ethylen, resp. z něj vyrobený plast, na autodíly, by tak mohla mít problém v podobě nedostatku výrobních dílů, což by se celkově mohlo projevit na jejich výstupu.

Ethylen je přírodní plyn, který se objevuje při dozrávání ovoce. Je ale zároveň srdcem 3,5bilionového chemického průmyslu, kde továrny jen za rok 2016 vyprodukovaly výstup o velikosti 146 milionů tun, uvedl pro Bloomberg konzultant společnosti Nexant Chirag Kotari.

Zpracovatelské továrny mohou z ethylenu vytvořit polyethylen, tedy nejpoužívanější plast na světě, který se využívá například na balení potravin. V továrnách vzniká i ze složitého procesu rozkladu ropy nebo zemního plynu. Pokud se přetransformuje na ethylenglykol, stane se z něj nemrznoucí směs, která se používá do letadlových motorů. Při další transformaci se z něj může stát polyester, ze kterého se vyrábí textilie nebo plastové lahve. Výčet by mohl pokračovat použitím v podrážkách u bot, pneumatikách, barvách či dokonce žvýkačkách.

Hurikán Harvey zatočí i s trhem ropy a benzínu

„Každé zaváhání v produkci, a aktuálně se jedná o více než zaváhání, dramaticky změní tržní rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou,“ uvedl k současné situaci analytik Alembic Global Advisors Hassan Ahmed.

Komoditní report: Fondy věří ropě na maximum, krátké pozice padají

Přestože jsou továrny na pobřeží Mexického zálivu postaveny tak, aby odolaly síle hurikánů,  Harvey uvrhl toto odvětví do ojedinělé situace. Zasaženy byly v tomto směru například produkční kapacity společností LyondellBasell Industries, Exxon Mobil či Chevron Phillips Chemical.

„Kombinace Harveyho trajektorie, trvání a míry srážek způsobuje úplný zmatek na straně nabídky ethylenu a celého chemického průmyslu. Něco takového jsme neviděli za posledních 18 let, co sledujeme akcie chemických firem na Wall Street,“ řekl pro Bloomberg analytik Vertical Research Partners Kevin McCarthy.

Finanční krize proměnila americkou ekonomiku ve šneka

Ceny produktů, které jsou z části z ethylenu vyráběny, už v posledních dnech začaly prokazovat růst. Obava brzkého nedostatku polyethylenu ovlivňuje cenu celosvětově, a to kvůli obavě ze snížení amerického exportu. Je dokonce možné, že se tento problém nakonec dotkne i evropských výrobců.

Newsletter