Kanceláře se stanou místem, kam se budou chtít lidé vracet

Lucie Loudová, zdroj: Tétris Design & Build

Pandemie proměnila náhled firem na jejich prostory. Nově se prosazující hybridní práce, kombinující zaměstnancovu práci z domova a na pracovišti, vede ke změnám vzhledu kanceláří. Společnosti se tak více snaží pracovníky nalákat na příjemnější prostředí, do kterého budou rádi chodit.

Investice proto plynou do útulnějších prostředí, kvalitních materiálů a udržitelných řešení. Při jejich řešení se firmy mohou obrátit na společnost Tétris Design & Build, která se zaměřuje na projektování, design a výstavbu vnitřních prostor. Jaké jsou současné trendy? Přečtěte si rozhovor s Lucií Loudovou, ředitelkou Tétris Design & Build.

Jakou roli budou hrát kanceláře ve firemní komunikaci v post-covidové době?

Pandemie změnila způsob práce v kancelářích a řada společností se tak musela přizpůsobit práci na dálku. Jedná se o takzvaný hybridní model práce, kdy pracovník část týdne pracuje z domova a část je v kanceláři. Společnosti na tento trend musely reagovat a jako první šly do popředí technologie, které umožňují pracovat na dálku nebo organizovat online setkání.

Řada firem začala klást větší důraz na kvalitu akustiky a osvětlení, stejně jako na odhlučnění a bezdrátové nabíjení. Naplno se využívají již existující technologie a zároveň se investuje do technologií vyšší třídy, které zlepšují pracovní prostředí a umožní ještě lepší schůzky. Například obrazovky umožňující prezentace v životní velikosti mohou vytvořit dojem, že kolega z jiné kanceláře je fyzicky v místnosti s vámi. Online schůzky už jsou běžnější než ty osobní a to vše se ve firemní komunikaci logicky odráží.

Z kanceláří se postupně budou stávat destinace, kam lidé chtějí přijít a ne místo, kam lidé musí.

Zdroj: Tétris Design & Build, Foto: Jana Volková Photography

Změnil se nějak vkus nájemců kanceláří?

Zaměstnavatelé se nyní více snaží přilákat pracovníky zpět do kanceláří, a proto investovali do inovací designu a zlepšení pracovního prostředí. Mnoho firem si začalo uvědomovat, že osobní pohoda zaměstnanců je důležitá a má pozitivní dopad na výkonnost jejich pracovníků. Pokud se zaměstnanec cítí v práci dobře, zpravidla odvádí lepší výkon. A lidé často začali do kanceláře chodit, aby se setkávali s ostatními kolegy. Spolupracují na projektech, navzájem si předávají nápady a přijímají klienty. Individuální práci si nechávají na doma.

Řada společností tedy investovala do sdílených prostor, míst podporujících spolupráci, rekonstrukcí kuchyněk. Z nich často vzniká společenská zóna, kde si kolegové vypijí šálek kávy a pohovoří o společných projektech. Kancelářské prostory ale i prostory vstupních recepcí se zútulňují. Používá se více barev, přírodních a kvalitních materiálů, mnoho firem pěstuje rostliny, jejichž přítomnost má pozitivní dopad na atmosféru na pracovišti.

Společnosti rovněž investují do nadčasového designu, nábytku ze dřeva, kvalitních koberců a podlah splňující zásady udržitelnosti. Peníze plynou i do úsporného osvětlení nebo vodních filtračních baterií s regulovaným průtokem vody pro zamezení plýtvání. Firmy také více využívají recyklované materiály.

Evidujete v souvislosti s možným ohrožením dodávek energií nové požadavky, co se energetické náročnosti týče?

Vzhledem k tomu, že se specializujeme na interiérové vestavby, většina požadavků na energetickou náročnost v rámci administrativních budov je směřována na pronajímatele, investory.

Zdroj: Tétris Design & Build, Foto: Jana Volková Photography

Dopadá na vás současná inflační vlna? Pokud ano, jak?

Inflační vlna samozřejmě dopadá i na společnost Tétris. Zdražování se projevuje naprosto všude. Materiály, které kvůli pandemii a současné situaci v Evropě zdražily někdy i o více než padesát procent, jdou nyní dále nahoru. Mluvíme o dřevu, sklu, sádrokartonu, podlahových krytinách a dalším stavebním materiálu.

Jako další a velký problém kromě obrovské inflační vlny také vnímáme počínající nedostatek některých materiálů. V této době je prakticky nemožné se připravit na to, co přijde. A například u sádrokartonu se obáváme, že se už během blízké budoucnosti mnoho firem bude dostávat do problémů.

S jakými neobvyklými požadavky jste se v poslední době setkali?

Společnosti nově budují ve svých pracovištích klidové relaxační zóny, kde si zaměstnanci mohou zacvičit jógu či se jinak fyzicky protáhnout. Dříve by se jednalo o neobvyklý požadavek, ale dnes už je to poměrně časté.

Firmy také budují pro své zaměstnance větší kuchyně, které někdy svým designem připomínají kavárny.

zdroj: Tétris Design & Build, Foto: Jana Volková Photography

Máte klienty ve více sektorech (kanceláře, hotely, maloobchod). Který z nich v současnosti roste nejrychleji?

Pokud bychom měli srovnávat čtvereční metry, tak spousta našich klientů rekonstruuje své kanceláře, přetváří je na příjemnější a krásnější prostory. Ne vždy je ale nutné je zvětšovat, a to díky hybridní práci. Mnoho z nich pomalu zavádí sdílená pracovní místa a nechává modernizovat své openspace, které jsou členitější a mají lepší akustické vlastnosti. O to větší prostor pak firmy mají na vytvoření více kooperativních zón a zasedacích místností.

Máme ale klienty, jejichž podnikání v oblasti IT či digitálních her se v době pandemie rozrostlo a my jsme zvětšovali jejich kanceláře na dvojnásobný prostor.

Řada firem se rozhodla přestěhovat do modernějších a udržitelnějších budov, které jsou certifikovány z hlediska udržitelnosti. Také víme, že mnoho hotelů využilo covidové období a rozhodlo se zainvestovat do rekonstrukce.

Společnost Tétris Design & Build se zaměřuje na interiérové vestavby v kancelářských, maloobchodních, hotelových a industriálních prostorách. Vznikla roku 2003 ve Francii, v roce 2007 se stala součástí JLL Group. V Česku působí od roku 2014.

Newsletter